Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
ul. Królowej Jadwigi 14 Bydgoszcz
muzeumfoto@byd.pl
+48525670007
Sympozjum z okazji jubileuszu 90-lecia fabryki „Alfa” w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Dokładnie 90 lat temu, bo w 1926 roku, bydgoski przemysłowiec Marian Dziatkiewicz założył jedną z pierwszych w kraju wytwórni artykułów fotochemicznych i jedynego w Polsce producenta materiałów światłoczułych na podłożu papierowym – Fabrykę Płyt Fotograficznych „Alfa”. Sam zakład już na początku lat 30. XX wieku dorównywał takim legendarnym
markom, jak Kodak czy Agfa, a niezwykle wysoka jakość wyrobów znalazła uznanie wśród odbiorców krajowych, a także zagranicznych. Tylko w 1934 roku z linii produkcyjnej fabryki zeszły pierwsze serie papierów rentgenowskich, rentgenowskich błon dentystycznych, a także błon „Kinopozytyw” wykorzystywanych w polskiej kinematografii.5 maszyn, przystosowanych do nakładania emulsji, produkowało ówcześnie około miliona m2 papieru fotograficznego i 30 tysięcy m2 płyt oraz błon fotograficznych rocznie.Fabryka przez długie lata swojej świetności efektywnie i efektownie promowała przemysłową Bydgoszcz i wybitną fotografię takich autorów, jak m.in. Jan Bułhak . W roku 1949 zakład przeszedł procedurę upaństwowienia i przybrał nazwę: Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne FOTON. Czterokrotnie zwiększyła się także produkcja płyt fotograficznych, papierów oraz chemikaliów (odpowiednio do: 30 tys. m2 rocznie, do 4,5 mln m2, do 900 t).Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, kontynuując rozwój dziedziny fotografii w regionie, pragnie tym samym upamiętnić tę okrągłą rocznicę tak ważnych w rozwoju przemysłowej Bydgoszczy zakładów.Planowane sympozjum popularnonaukowe będzie nie tylko okazją do zapoznania się z historią fabryki, ale przede wszystkim stanowić będzie szansę do spotkania mistrzów zawodu z ich uczniami – swoiste międzypokoleniowe forum.

Wsród planów sympozjum znajdą się m.in.:

– nagranie wspomnień dawnych pracowników fabryki;

– pokaz densytometrycznej kontroli jakości papierów fotograficznych;

– plener w miejscu dawnej fabryki;

– zarchiwizowanie dokumentów, zdjęć, kronik;

– wykłady:

• „Trwałość srebrowych  materiałów fotograficznych po latach”.
  • „Walory użytkowe archiwalnych próbek papierów i filmów fotograficznych wyprodukowanych w latach 80-tych.”.
  • „Produkcja papierów fotograficznych na licencji Ilforda.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Więcej: TUTAJ.