Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Dostępność architektoniczna

Dostępność budynków wiąże się z likwidacją barier urbanistycznych, architektonicznych, technicznych, w komunikowaniu się oraz barier mentalnych, jak również przeciwdziałanie powstawaniu nowych barier, dlatego też będziemy na miarę naszych możliwości, sukcesywnie dostosowywać muzealne budynki dla wszystkich zwiedzających.

Zachęcamy do kontaktu poprzez adres e-mail: dostepnosc@muzeum.bydgoszcz.pl, odpowiedzi udzieli muzealny koordynator ds. dostępności – Tomasz Koss.

Budynki

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszcz,
ul. Gdańska 4, 85-006, Bydgoszcz

Do budynku prowadzi główne wejście od strony północnej, wejście do budynku jest utrudnione poprzez 3 cm próg. Drzwi głównego wejścia są przeszklone, bez oznaczeń kontrastowych. Podłogi w budynku są gładkie, a różnice poziomów zniwelowano poprzez pochylnie w miejscu istniejących schodów wewnętrznych i platformę ułatwiającą komunikację.

Kasa oraz sklep znajdują się po lewej strony od wejścia głównego. Dalej, po prawej stronie za kasami, znajduje się szatnia wraz z metalowymi szafkami zamykanymi przy pomocy monety 2 złotowej lub żetonu, który jest dostępny do pobrania w kasie.

Na parterze oraz na I piętrze znajduje się toaleta dostosowana dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

Budynek wyposażono w windy z nisko umieszczonymi przyciskami oraz z przestrzenią manewrową dla wózków, dlatego osoby z trudnościami w poruszaniu się mają możliwość zwiedzenia wszystkich wystaw znajdujących się w budynku. Numeracja poszczególnych pięter na przyciskach w windzie zapisana jest w Braille’u.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 350 35 04.

zdjęcie przedstawia drzwi wejściowe do głównego gmachu muzeum
fot.: Wojciech Woźniak
Spichrze nad Brdą logo

Spichrze nad Brdą,
ul. Grodzka 7-11, Bydgoszcz

Do budynku prowadzą 2 wejścia, pierwsze od ul. Mostowej dla pracowników muzeum oraz drugie od ul. Spichlernej, przeznaczone dla Zwiedzających, znajdujące się od strony rzeki.

Szerokość wejścia to 74 cm. Drzwi posiadają dwa skrzydła, a po ich otwarciu przez pracownika muzeum, szerokość przejścia wynosi 150 cm.

Kasa znajduje się na wprost od wejścia i prowadzą do niej 3 schodki oraz zamontowana platforma przyschodowa, obsługiwana przez pracownika muzeum.

W środku budynku, na prawo od wejścia znajduje się winda, która zawozi do toalet na 1 piętrze oraz na wszystkie znajdujące się w budynku sale ekspozycyjne na drugim oraz trzecim piętrze.

W budynku znajdują się dwie toalety: damska i męska, w których nie ma odpowiedniej przestrzeni manewrowej.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 585 99 74.

Zbiory Archeologiczne MOB logo

Zbiory Archeologiczne,
ul. Mennica 2, Bydgoszcz

Jedyne czynne obecnie wejście do budynku znajduje się od ul. Mennica. Budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu, który prowadzi do: głównego wejścia, do strefy kas oraz dalej do ekspozycji na parterze “W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”.

Podnośnik jest przestarzały i ze względu na specyfikę działania, nie uruchamia się w okresie zimowym i/lub podczas przymrozków, pomimo działań konserwatorskich. Do części ekspozycji na 1 piętrze prowadzą wysokie i wąskie schody.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem:  52 585 99 05.

Europejskie Centrum Pieniądza logo

Europejskie Centrum Pieniądza,
ul. Mennica 4, Bydgoszcz

Jedyne czynne obecnie wejście do budynku znajduje się od ul. Mennica.

Budynek posiada podnośnik pionowy bez szybu, który prowadzi do: głównego wejścia, do strefy kas po prawej stronie, do ekspozycji na parterze po lewej stronie oraz do toalety przystosowanej dla osób z trudnościami w poruszaniu się wraz z odpowiednią przestrzenią manewrową. Szerokość głównego wejścia wynosi 90 cm.

Jedyna obecnie czynna ekspozycja w budynku to wystawa czasowa „Skarb Bydgoski”.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 585 99 18.

Apteka Pod Łabędziem,
ul. Gdańska 5, Bydgoszcz

Do budynku prowadzą dwa oszklone wejścia od ulicy Gdańskiej, a przy obydwu wejściach umieszczony jest dzwonek.

Tuż za lewymi drzwiami wejściowymi znajdują się dwa schodki, które prowadzą bezpośrednio do lady kasowej.

Za drzwiami prawego wejścia w odległości około 30 cm znajduje się pionowy podnośnik o wymiarach 80 cm szerokości i 150 cm długości oraz udźwigu 300 kg. Aby podszedł asystent wystarczy zadzwonić dzwonkiem, asystent otworzy drzwi i opuści platformę. Po lewej stronie znajduje się lada kasowa a po prawej ekspozycja. Dalej za wejściem na ekspozycję, na ścianie, znajduje się rysunkowy plan budynku.

 

Galeria Sztuki Nowoczesnej MOB logo

Galeria Sztuki Nowoczesnej,
ul. Mennica 8, Bydgoszcz

Do Galerii prowadzi jedyne czynne obecnie wejście od ul. Mennica, znajdujące się w parterowej części budynku, w Starym Domu Młynarza. Budynek posiada windę, która zawiezie Zwiedzających na wszystkie piętra w budynku. Wymiary wejścia do windy to 100 cm szerokości, a wymiary przestrzeni manewrowej windy to 110 cm na 136 cm.

Na parterze, po prawej stronie od kas, znajduje się toaleta przystosowana dla osób z trudnościami w poruszaniu się, szerokość wejścia 90 cm.

Obecnie Galeria stała się przestrzenią dla wystaw czasowych w naszym Muzeum.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 585 99 03.

Dom Leona Wyczółkowskiego MOB

Dom Leona Wyczółkowskiego,
ul. Mennica 7, Bydgoszcz

Dojście do budynku prowadzi przez brukowany chodnik na Wyspie Młyńskiej. Drzwi wejściowe budynku są bardzo wąskie, jednak obsługa budynku chętnie otworzy dodatkowe skrzydło, aby tak się stało proszę nacisnąć dzwonek przymocowany przy wejściu. 

Do schodów przymocowany jest podnośnik schodowy prowadzący do strefy kas oraz do części parterowej budynku, którym znajdują się „salon niebieski” oraz do „salon zielony”, będące częścią wystawy stałej pt. „Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852-1936)”. Do kolejnej części ekspozycji, znajdującej się na I piętrze, czyli do „pracowni malarskiej” oraz „pracowni graficznej” prowadzą wąskie, zabytkowe drewniane schody pokryte wykładziną.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 585 99 07.

Exploseum Logo

Exploseum,
ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz

Exploseum to kompleks budynków po dawnej fabryce materiałów wybuchowych z okresu II wojny światowej DAG Fabrik Bromberg. Do Exploseum możecie Państwo dojechać komunikacją miejska linią 68E. Odległość z pętli autobusowej Exploseum do budynku głównego to ok. 1 km. Przed budynkiem znajduje się parking dla samochodów i autokarów, a także stojaki na rowery. Aby wejść do budynku głównego (recepcja/kasa biletowa) musicie Państwo zadzwonić domofonem do recepcji. Pracownicy Exploseum otworzą Państwu drzwi wejściowe. Drzwi posiadają dwa skrzydła, a po ich otwarciu przez pracownika muzeum, szerokość przejścia wynosi 95 cm (po otwarciu 2 skrzydła 150 cm).

Kasa znajduje się w pomieszczeniu po prawej stronie o od wejścia. Szerokość jednoskrzydłowych drzwi do tego pomieszczenia to 95 cm.

Toalety znajdują się na lewo od wejścia do budynku za drzwiami o szerokości 95 cm. W budynku znajdują się dwie toalety: damska i męska. Toaleta damska jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Cały kompleks Exploseum składa się z 8 wielokondygnacyjnych budynków. Trasa zwiedzania to ok. 2 km a jej przejście zajmie Państwu ok. 2 h. Trasa wiedzie przez pofabryczne tunele technologiczne, w których jest dość chłodno oraz jest duża wilgotność. Na trasie zwiedzania znajduje się wiele dość stromych schodów. W jednym z budynków (o nr 1115 – 4 kondygnacyjny) znajduje się winda osobowa. Na terenie otwartym znajdują się też schody drewniane, które mogą być wilgotne i śliskie. W kolejnym (o nr 1153 – 4 kondygnacyjny) musicie Państwo zejść po części odkrytą klatką schodową. Zwiedzanie kończy się w budynku o nr 1157 gdzie również znajdują się toalety: damska i męska. Toaleta damska jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących dostępności obiektu prosimy o kontakt z obsługą obiektu w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem: 52 585 97 41.

Centrum Edukacji Muzealnej logo

Centrum Edukacji Muzealnej,
ul. Mennica 6, Bydgoszcz

Budynek tymczasowo zamknięty dla zwiedzających.

 

 

Zapoznaj się z naszą dostępną ofertą edukacyjną

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK