Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Historia Medycyny i Farmacji
MOB_FM_HF_246
skrzynka z utensyliami do obróbki preparatów piżmowych, XIX w.

Historia Medycyny i Farmacji

27 lipca 2017 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zakupiło zbiory zlikwidowanego prywatnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”. Ponad 7 tys. muzealiów zostało nabytych dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Obiekty pochodzą z kolekcji aptekarza Bartłomieja Wodyńskiego oraz zabytków stanowiących dziedzictwo farmaceutycznej kultury materialnej apteki „Pod Łabędziem”, założonej w 1853 roku.

Czas powstania muzealiów jest zróżnicowany –  od XVII do końca XX wieku. Pochodzą głównie z obszaru zachodnich ziem Polski oraz dzisiejszych Niemiec. Część powstała na terenach byłego Królestwa Polskiego i Galicji. Znaczną grupę stanowią także obiekty z okresu II Rzeczypospolitej. W zbiorach można wyodrębnić następujące zespoły: naczynia recepturowe, moździerze, wagi, sprzęt laboratoryjny, meble apteczne, druki i dokumenty o tematyce farmaceutycznej i lekarskiej, opakowania na leki, pocztówki z wizerunkami aptek oraz utensylia medyczne.

MOB_FM_HF_6
Preparaty farmakognostyczne z apteki „Pod Złotym Orłem” w Bydgoszczy, XIX w.

Najcenniejszy zespół stanowi zachowane in situ, oryginalne laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX wieku. Służyło do „półfabrycznego” wytwarzania leków z surowców roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Jest ono wyposażone w linię produkcyjną oraz specjalistyczne meble z półkami, szufladami i laminowanymi blatami. Bydgoskie laboratorium galenowe stanowi unikat na skalę ogólnopolską.

Muzeum nabyło również kompletnie wyposażoną recepturę pochodzącą z lat 70. XX wieku. W skład zespołu wchodzi loża recepturowa, czyli komplet mebli z półkami i laminowanymi blatami. Receptura stanowi świadectwo farmaceutycznej kultury materialnej z czasów „aptek społecznych” (1951-1989).

opakowanie na leki z apteki „Jagiellońskiej” w Bydgoszczy, 1936 r.

Warto także wspomnieć o meblach pochodzących z izby ekspedycyjnej apteki „Pod Łabędziem” w Toruniu z ostatniej ćwierci XIX wieku. Do Bydgoszczy zostały sprowadzone na początku XXI wieku – zastąpiły oryginalne umeblowanie bydgoskiej apteki „Pod Łabędziem”, które po jej upaństwowieniu (1951) zostały w większości zniszczone. Zespół jest wyposażony w szereg szuflad opatrzonych łacińskimi szyldami oraz półki, na których ustawiano naczynia recepturowe. Ich cechą charakterystyczną jest ornamentyka – są ozdobione pilastrami i wizerunkami łabędzi.

Zakupione zabytki są prezentowane na wystawie stałej przygotowanej w pomieszczeniach dawnej apteki „Pod Łabędziem”. Dzięki temu ekspozycja posiada walor autentyczności. Ukazane są dzieje bydgoskiego aptekarstwa (XVI-XX w.) oraz dawne techniki wytwarzania leków.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Godziny otwarcia MOB w Majówkę

Komunikat

Godziny otwarcia MOB w Majówkę

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK