Dążymy do tego, aby nasze Muzeum było dostępne dla wszystkich. Chcemy umożliwić osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jak najbardziej samodzielny i satysfakcjonujący kontakt z muzealnymi zbiorami. Pragniemy, aby każde spotkanie było niezapomnianą przygodą przenoszącą gości w świat sztuki i historii.
Poniżej przedstawiamy ofertę zajęć edukacyjnych skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Zdajemy sobie sprawę z ich zróżnicowanych potrzeb, dlatego zachęcamy opiekunów grup do wcześniejszego kontaktu mailowego: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub telefonicznego 052 58 59 910, lub 052 58 59 911 celem uszczegółowienia Państwa wizyty.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną
-
-
- Fakturalne obrazy – zajęcia z nieoczywistymi materiałami, które stosują współcześni artyści, przybliżające pojęcie faktury w sztuce. Zajęcia odbywają się w budynku Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.
- FORMAlne wariacje – zajęcia z różnorodnymi masami plastycznymi, przybliżające pojęcie formy w sztuce. Zajęcia odbywają się w budynku Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.
- Przestrzenne kompozycje – zanurz się w świecie twórczości Leona Wyczółkowskiego wszystkimi zmysłami i stwórz niepowtarzalną pracę plastyczną. Zajęcia odbywają się w budynku Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.
- Wizyta na wystawie jubileuszowej – sensoryczny spacer przez 100 lat historii naszego muzeum. Zajęcia odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej, ul. Mennica 8.
- Na wykopaliskach – uczestnicy zajęć dowiedzą się, kim jest archeolog i czym tak naprawdę się zajmuje. Spróbują też swoich sił w pracy na wykopaliskach. Niczym Indiana Jones będą odkrywać skarby zakopane w piasku, zgadywać, do czego służyły i jaką dzisiaj mają wartość. Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.
- Odkrywcy Skarbu – na zajęciach wspólnie odkryjemy tajemnicę bydgoskiego skarbu oraz razem opowiemy jego historię za pomocą kreatywnych materiałów edukacyjnych. Czy ktoś wie, do czego służył pontalik albo co można było kupić za złotego talara? Po tych zajęciach uczestnicy z łatwością odpowiedzą na te pytania. Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.
- O Królu Kazimierzu i bydgoskich rzemieślnikach – za pomocą magicznego wehikułu czasu, będziemy podróżować do różnych wydarzeń zawiązanych z historią Bydgoszczy. Odwiedzimy średniowiecze, gdzie przyjrzymy się nadaniu praw miejskich naszemu miastu. Poznamy też kilku XIV-wiecznych rzemieślników. Dowiemy się, jakie znaczenie ma herb Bydgoszczy. Zajęcia odbywają się w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.
- Muzealne zakamarki – wizyta w muzeum to nie lada wydarzenie, tyle tu ciekawych obiektów i niezwykłych eksponatów! Ale muzeum to nie tylko wnętrze i cenne przedmioty. Podczas zajęć odwiedzimy liczne muzealne zakamarki oraz odkryjemy tajemnice chmur na wystawie pt. Jan Stanisławski i uczniowie. Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym, ul. Gdańska 4.
Zapraszamy również na zajęcia do Apteki pod Łabędziem.