Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Apteka pod Łabędziem

Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
Apteka pod Łabędziem

Ikona zegara Godziny otwarcia

Budynekponiedziałekwtorek, czwartekśroda, piąteksobota-niedziela
Apteka pod Łabędziemnieczynne10:00 - 18:0012:00 - 20:0012:00 - 18:00

 

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Nowym muzealnym oddziałem –  Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB.

W dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 trwają prace remontowe przystosowujące obiekt do udostępnienia zwiedzającym. Już wkrótce Apteka pod Łabędziem stanie się nie tylko muzealnym oddziałem, ale także wystawą stałą.

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r.  zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dawne muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Zgromadzone eksponaty są obecnie naukowo opracowywane przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, co nada ekspozycji autentyczny charakter. Klienci dawnej apteki z pewnością pamiętają zdobiące wnętrze liczne figurki łabędzi; Muzeum prowadzi starania w kierunku wykupienia również tego, będącego obecnie w depozycie, fragmentu kolekcji.

Przystosowanie wnętrz przy Gdańskiej 5 do wymogów stawianych placówkom wpisanym do rejestru muzeów nie jest prostym przedsięwzięciem, obiekt wymaga gruntownej przebudowy. Mimo tych trudności, Muzeum od początku dążyło jednak do tego, aby zaprezentować kolekcje, wykorzystując czas oczekiwania na otwarcie Apteki twórczo i owocnie. Muzealni edukatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży związaną z farmacją, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowego charakteru apteki. Dawniej było to przecież miejsce nie tylko wytwarzania i sprzedawania lekarstw, ale także produkcji świec, perfum czy marcepanu. Spotkania w formie warsztatów i pokazów odbywają się obecnie w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6.

Zinwentaryzowane i opracowane naukowo eksponaty Muzeum już teraz stara się udostępniać zwiedzającym przy okazji wystaw czasowych. Przykładem tego była chociażby wystawa jubileuszowa „95 lat Muzeum. Nabytki”, którą można było obejrzeć w Spichrzach nad Brdą. Rąbka tajemnicy uchylono również podczas ostatniego TehoFestu, kiedy to przed dawną apteką mogliśmy odwiedzić pełne pachnących ziół leczniczych stoisko oraz wysłuchać prelekcji dowodzącego Apteką Pod Łabędziem dr. Wojciecha Ślusarczyka – kierownika Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB.

Apteka pod Łabędziem, podobnie jak dawniej Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Bogata historia tego miejsca, interesująca nie tylko ze względu na cenne zbiory, ale także historie osób zaangażowanych w jego powstanie i rozwój, idealnie wpisują się w szlakową ideę: podkreślenie „splecenia ze sobą losów bydgoszczan – rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników – z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła”.

Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.

Projekt pn.: „Poszerzenie oferty kulturalnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy poprzez dostosowanie lokalu przy ul. Gdańskiej 5 i obiektu przy ul. Mennica 6 na potrzeby muzealne” jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020

Realizacja cyklicznych działań z zakresu edukacji proekologicznej i kulturalnej ( warsztaty-spotkania) na terenie Apteki pod Łabędziem realizowana jest m.in. z programu „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam EKO” – przy wsparciu Fundacji Santander

 

Apteka pod Łabędziem jest jednym z obiektów Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2w Bydgoszczy

Lokalizacja

Aktualne wystawy w: Apteka pod Łabędziem

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK