Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Exploseum

Exploseum
ul. Alfreda Nobla
Exploseum

Ikona zegara Godziny otwarcia

Godziny otwarcia poszczególnych budynków obowiązujące z dn. 1.03.2023 r.
* Ostatnie wejście do Muzeum (z wyjątkiem Exploseum) jest możliwe najpóźniej na 20 minut przed zamknięciem.
Budynekponiedziałekwtorek - piąteksobotaniedziela
Exploseumnieczynne10.00 - 18:0010.00 - 18:0010.00 - 18:00

Budynki produkcyjne i magazynowe wznoszono najczęściej w konstrukcji szkieletowej, złożonej z żelbetowych slupów przykrytych rozłożystym, płaskim dachem. Przestrzenie międzysłupowe wypełniano cegłą. Zadaniem lekkich, ceglanych ścian było przejęcie w razie eksplozji fali uderzeniowej, co dawało szansę uniknięcia całkowitego zniszczenia budynku i możliwość przywrócenia produkcyjności w stosunkowo krótkim czasie.

Dodatkowo do budynków szczególnie zagrożonych wybuchem wprowadzano tzw. ściany wydmuchowe – lekkie konstrukcje drewniano-szklane, zaś przekroje budynków i ukształtowanie otoczenia za pomocą nasypów ziemnych koncypowano w taki sposób, aby fala uderzeniowa kierowała się w stronę ściany wydmuchowej, a po jej zniszczeniu – ku górze. Nasypy pełniły dodatkowo funkcję maskującą. Znaczna część przedsięwzięć odnośnie bezpieczeństwa dotyczyła powstawania iskier: podłogi obiektów produkcyjnych były wykładane blachą ołowianą, nie tworzącą iskier w przypadku uderzenia, narzędzia były wykonane z tworzyw sztucznych i brązu. Narożniki ścian wewnętrznych zaokrąglano, aby fala uderzeniowa nie porywała ze sobą odłamków. Dla pracowników przewidziane były tzw. tunele ucieczkowe, kilkakrotnie załamane, a na końcu zaopatrzone w schron.

Więcej o obiekcie : Exploseum – MOB  >

 

Szanowni Państwo, informujemy, że zwiedzanie terenów Exploseum jest możliwe tylko i wyłącznie w godzinach otwarcia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego pod opieką przeszkolonych muzealnych przewodników. Przebywanie na terenie poprzemysłowym poza trasami zwiedzania i po godzinach otwarcia instytucji jest wzbronione.

Udogodnienia

accesibility-icon

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o wcześniejesze ustalenie wizyty w Exploseum z naszą obsługą. Do każdego zwiedzającego podchodzimy indywidualnie. Budynek posiada także schodołaz.

Exploseum jest jednym z obiektów Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2w Bydgoszczy

Lokalizacja

Aktualne wystawy w: Exploseum

Groza – w drodze do szaleństwa

Wystawa Czasowa

Groza – w drodze do szaleństwa

Exploseum

Wystawa Stała

Exploseum

KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

Archiwum wystaw

KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK