Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:Muzeum


Polecamy

wystawy i wydarzenia:
Drukuj bieżącą stronę

EdukacjaSzanowni Państwo, w związku luzowaniem obostrzeń epidemiologicznych przez rząd RP Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przywraca możliwość zwiedzania wystaw w grupach zorganizowanych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Jednocześnie informujemy, iż zwiedzanie wystaw przez osoby indywidualne nadal organiczne jest limitem 1 os. na 15 m2.

O kolejnych zmianach dot. zwiedzania wystaw i korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum będziemy Państwa na bieżąco informować.

Zapisów na zajęcia edukacyjne oraz zwiedzanie wystaw przez grupy zorganizowane można dokonać drogą mailową pod adresem – edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl lub telefonicznie pod nr tel. 885 905 284 lub *52 5859909 (*numer stacjonarny czynny do 31.12.2021 r.) (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00). Zapisów na zwiedzanie Exploseum można dokonać pod nr tel. 52 58 59 741.

Zapraszamy serdecznie do Muzeum.

________________________________________________________________________________________________________

ZAPRASZAMY NA AROMATYCZNE Ferie w Muzeum. Szczegóły [TUTAJ]

________________________________________________________________________________________________________

 

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy prowadzimy działalność edukacyjną. Organizujemy lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej. Mają one na celu uzupełnienie a zarazem rozszerzenie programu ogólnego i ścieżki regionalnej w zakresie historii, kultury i sztuki. Nasza oferta edukacyjna skierowana jest do wszystkich typów placówek edukacyjnych. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. 


Służymy pomocą w przygotowaniu do tematów maturalnych. Przez lata prowadzenia lekcji muzealnych zdobyliśmy już znaczne doświadczenie i staramy się, aby nasze propozycje wiązały się z programem szkolnym i spełniały Państwa oczekiwania.

Wizyta w Muzeum może być okazją  do zapoznania się ze specyfiką pracy w poszczególnych działach naukowych i pracowniach muzealnych. Z myślą o tym przygotowaliśmy dla Państwa różnorodne tematy lekcji muzealnych, prowadzonych przez pracowników różnych działów dla szkół podstawowych, szkół średnich oraz wyższych.

Aby zapoznać się ze szczegółami oferty prosimy wybrać przedział wiekowy z menu obok oraz interesujący Państwa dział.

 

Jak zamówić lekcje?

Zajęcia muzealne można zamówić telefonicznie lub pod adresem email, z dwutygodniowym wyprzedzeniem w Dziale Edukacji, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, nr tel. 885 905 284 lub *52 5859909 (*numer stacjonarny czynny do 31.12.2021 r.), email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl.

Prosimy o precyzyjne podawanie: tematu lekcji, terminu zajęć, informacji o liczebności grupy, rodzaju szkoły, nazwiska nauczyciela lub opiekuna, z którym przybędzie grupa, telefonu kontaktowego.

 

Kiedy i gdzie odbywają się zajęcia muzealne?

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy realizowane są następujące formy zajęć edukacyjnych: warsztaty (90min), lekcje muzealne (45min), oprowadzania kuratorskie (30-60 min), oprowadzania z przewodnikiem (30-60min), zajęcia edukacyjne okolicznościowe oraz działania projektowe.

Warsztaty oraz spotkania z kulturą i sztuką realizowane są od wtorku do piątku w godzinach:

                a) w sezonie letnim:

wtorek, czwartek 10:00 - 16:00
środa, piątek 12:00 – 16:00

                b) w sezonie zimowym:

 wtorek - piątek 10:00 – 16.00

 

Oprowadzania kuratorskie, oprowadzania z przewodnikiem oraz zajęcia edukacyjne okolicznościowe odbywają się w godzinach otwarcia Muzeum, określonych odpowiednio do organizowanego wydarzenia. Należy śledzić daty i godziny na stronie internetowej oraz Facebooku Muzeum.

Oferta oprowadzań:

Oprowadzanie z przewodnikiem

Po wystawach czasowych oraz stałych oprowadza pracownik Działu Edukacji naszego Muzeum lub wykwalifikowany przewodnik. Tę formę oprowadzania mogą Państwo zarezerwować w wybranym i uzgodnionym terminie z Działem Edukacji MOB.

Oprowadzanie kuratorskie

Po wystawach czasowych oraz stałych oprowadza kurator wybranej wystawy lub osoba specjalizująca się w danej dziedzinie. Oprowadzanie odbywa się wg harmonogramu, dostępnego co miesiąc na naszej stronie internetowej. Propozycje znajdują się w zakładce Wydarzenia.

Zajęcia edukacyjne realizowane są we wszystkich oddziałach Muzeum, przy opisie wydarzenia określone będą miejsce, data i godzina spotkania.

Budynki, w których odbywają się zajęcia edukacyjne:

 1. Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
 2. Dział Archeologii, ul. Mennica 2
 3. Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
 4. Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8a
 5. Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
 6. Exploseum, ul. Alfreda Nobla
 7. Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
 8. Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
 9. Muzeum Okręgowe - gmach główny, ul. Gdańska 4

Opłaty:
Opłatę za lekcje wnosi się w kasach mieszczących się w budynkach Muzeum.

Opiekuna grupy płacą 1 zł od osoby. Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za dyscyplinę uczniów podczas zajęć.
 
NOWY CENNIK obowiązujący od 1.10.2021 r. [TUTAJ]
 

Udział w zajęciach edukacyjnych równoznaczny jest z akceptacją regulaminu działań edukacyjnych Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Pełny Regulamin działań edukacyjnych dostępny TUTAJ

Lekcje muzealne zostały opracowane w oparciu o podstawy programowe i ścieżki edukacyjne.
Mile widziane są propozycje lekcji z Państwa strony. Wszelkie pomysły na tematy spotkań, które możnaby zrealizować w Muzeum, prosimy zostawiać w budynku Muzeum przy ul. Mennica 6, w pokoju nr 4 lub w Kujawsko–Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9. Liczymy na dalszą owocną współpracę.


Zbiory Muzeum Farmacji Apteki "Pod Łabędziem" zostały przejęte przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Zarządzać nimi będzie nowo powstały Dział Historii Farmacji i Medycyny. Podjęte przez Muzeum działania adaptacyjne spowodują chwilowe wyłączenie obiektu z oferty turystycznej. Zajęcia muzelne nie będą prowadzone bezpośrenio w obiekcie.
W sprawie oferty edukacyjnej prosimy o kontakt: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl


 

KOMUNIKAT RODO

Uprzejmie informujemy, że od dnia 25.05.2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony danych osobowych osób fizycznych („RODO”). Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa Państwa danych osobowych.
W związku z powyższym przesyłamy Państwu informacje o zasadach przetwarzania przez nas Państwa danych osobowych, a także przysługujących Państwu prawach w związku z korzystaniem z naszych usług.
 
 1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy z siedzibą przy ul. Gdańskiej 4, w Bydgoszczy (kod pocztowy: 85-006), tel.: 52 52 53 555, adres e-mail: sekretariat@muzeum.bydgoszcz.pl.
 2. Celem zbierania danych jest przeprowadzenie procesu rejestracji działań realizowanych w ramach oferty edukacyjnej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
 3. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych jest niezbędne do przeprowadzania działań edukacyjnych przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
 5. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim. Odbiorcami danych będą tylko instytucje upoważnione z mocy prawa.
 6. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu.
 7. Administrator danych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
 8. Dane osobowe będą przechowywane do czasu zrealizowania działań edukacyjnych.

 

Zachęcamy do odwiedzenia platformy edukacyjnej Twinkl.pl

 

 


Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData