KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

Exploseum
ul. Alfreda Nobla
KOMAR w warsztacie – motorowery Romet

Wystawa przedstawia kolekcję 11 motorowerów Romet produkowanych w Bydgoskich Zakładach Rowerowych. W skład wystawy wchodzą następujące modele oraz typy: Komar 230, 231 2338, 2352; Pony M1, M2; Pegaz, Kadet 110 Automatic, Ogar 205, Chart 210 oraz wersja eksportowa Komara 232 – Mofa Condor 25.

Aranżacja wystawy przedstawia warsztat motoryzacyjny, w którym motorowery są serwisowane. W skład oprawy graficznej wchodzą tablice z podstawowymi danymi technicznymi danego modelu i typu, jak i również charakterystyczne tablice bhp z hasłami znanymi z różnych zakładów z czasów PRL. Ekspozycja w chronologiczny sposób przedstawia rozwój myśli technologicznej bydgoskich motorowerów. Każdy z obiektów wyeksponowany jest w przestrzeni stylizowanej na garaż. Wystawę dodatkowo uzupełniają elementy wyposażenia warsztatu, takie jak: klucze płaskie, śrubokręty, pilniki, imadła, czy centrownica do kół wykorzystywana w zakładach Romet.

Dziewięć z jedenastu obiektów znajdujących się na wystawie zostało zakupionych w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wystawę można obejrzeć w Exploseum – ul. Alfreda Nobla, 85-862 Bydgoszcz.

Autorzy wystawy: Łukasz Stachowiak, aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko

Wystawy czasowe oraz stałe