Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”

10.03.2023 28.05.2023

Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”

Malarstwo Grzegorza Bednarskiego na przestrzeni kilku ostatnich dekad było prezentowane po wielekroć przez polskie galerie i muzea. Obecna wystawa jest jednak pierwszą tak retrospektywną odsłoną jego twórczości, prezentującą obrazy malarza od końca lat 70-tych XX wieku po obecne czasy. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprezentowała ten artystyczny dorobek Bednarskiego jako pierwsza, w 2020 roku. Następnie wystawa pokazywana była w szeregu innych instytucji. Prezentacja w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jest najnowszym etapem tego ważnego tournée artysty.

Twórczość Grzegorza Bednarskiego wpisuje się w figuratywny nurt polskiej sztuki. Postaci ludzkiej artysta poświęcił w swym malarstwie najwięcej uwagi, a jego martwe natury i pejzaże też w człowieku są osadzone.

Grzegorz Bednarski z rozmachem korzysta z realistycznych środków wyrazu, intelektualny przekaz jego obrazów naznaczony jest zawsze silnymi emocjami, literackość, od której nie stroni, uduchowiona, malarstwo, mimo że osadzone w historii, wymyka się jednak dosłowności, bywa zaczepne, niepokojące, niekiedy ekstremalne.

Artysta nie boi się tradycji, żywi autentyczny podziw dla wielu malarzy, tak współczesnych, jak i dawnych mistrzów, o czym najlepiej świadczy tytuł prezentowanej wystawy: „Dzień dobry, panie Gauguin”.

Kawał dobrego malarstwa!

autor: Krzysztof Musiał

Grzegorz Bednarski

„Dzień dobry, panie Gauguin”