Wyspa Młyńska
ul. Mennica
www.visitbydgoszcz.pl
bci@visitbydgoszcz.pl
Zostań grafikiem i stwórz własną matrycę

W ramach wystawy „Grafika Gra Sztuki” 4 października w godz. 11:00 – 13:00 MOB zaprasza dzieci wraz z rodzicami do Europejskiego Centrum Pieniądza na twórcze warsztaty graficzne, podczas których każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć własną, niepowtarzalną matrycę graficzną.Warsztat graficzny to zespół metod i technik wykonywania grafiki. Posługując się warsztatem graficznym, mamy fizyczny kontakt z materią charakteryzującą się określonymi właściwościami przydatnymi w realizacji grafiki. Papier i farba to te elementy, które potrzebne są w końcowym, finalnym etapie, natomiast sercem całego procesu jest matryca. Jest głównym elementem, a nawet warunkiem, aby mówić o efekcie, którym jest odbitka graficzna.Na warsztatach dzieci dokonają wyboru techniki warsztatu graficznego i stworzą własną kreację artystyczną.Na zajęcia obowiązują zapisy od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00 pod numerami telefonów: 52 58 59 911, 52 58 59 914 oraz 52 58 59 910.Spotkanie organizowane jest w ramach cyklu Niedziela w muzeum z okazji sobotniego otwarcia wystawy Grafika gra sztuki. Pokaz obejmuje około 150 obiektów – matryc do wielu technik graficznych, od najstarszego drzeworytu, aż do współczesnych np. instalacji multimedialnych. Zasadniczym celem prezentacji wystawy w Bydgoszczy jest przedstawienie interesującego projektu z dziedziny grafiki – wystawy, na której nie są eksponowane plansze graficzne, ale matryce ukazujące pierwszy etap pracy nad dziełem, od zamysłu i koncepcji, poprzez kształtowanie matrycy, do samego procesu artystyczno-warsztatowego poprzedzającego i prowadzącego do powstania odbitki – etapu pracy obrazującego „niezwykłość graficznego myślenia”.Bydgoska edycja wystawy zaistniała w szerszym kontekście polskiej sztuki graficznej, jest  bowiem prezentowana równocześnie z retrospektywną ekspozycją Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku, włączoną do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015, stanowiącą trzecią część cyklu wystaw graficznych. W cyklu tym zaprezentowano wcześniej – Wielość w jedności. Drzeworyt w Polsce po 1900 roku (2009) oraz Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku (2012). Na tych ekspozycjach zagadnienia warsztatowe stanowią jeden z zasadniczych problemów, tak więc wystawa Grafika gra sztuki wpisuje się w zakres tematyczny całego programu i muzealne działania w dziedzinie wystawiennictwa polskiej grafiki nowoczesnej i współczesnej. Program ten jednocześnie upowszechnia i promuje piękną, ale trudną i wciąż zbyt mało znaną sztukę graficzną.