Wyspa Młyńska
bci@visitbydgoszcz.pl
Śladami Piastów –  Nowe badania nad monetami czterech polskich Bolesławów

Śladami Piastów – Nowe badania nad monetami czterech polskich Bolesławów

Śladami Piastów –  Nowe badania nad monetami czterech polskich BolesławówW najbliższy czwartek, 19 listopada, o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Pieniądza odbędzie się wykład, podczas którego zaproszony gość dr. Witold Garbaczewski z Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprezentuje nowe spojrzenie na najstarsze piastowskie monety. Wykład poświęcony będzie nowym badaniom nad monetami polskich władców: Bolesława Chrobrego, Śmiałego, Krzywoustego i Kędzierzawego. Poprzez pryzmat numizmatów spotkanie będzie formą dyskusji nad ideologią panowania czterech polskich Bolesławów.Dyskusja nad monetami z czasów piastowskich wpisuje się w tematykę prowadzącej przez Kujawy i Pomorze, najstarszej trasy turystycznej jaką jest Szlak Piastowski. Jej przebieg  łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Muzealne spotkanie zorganizowano w ramach wystawy „Dzieje Pieniądza. Średniowiecze”, która stanowi część cyklu prezentującego historię pieniądza od starożytności do dziś.  Ekspozycja ukazuje zwiedzającym znaczenie, rolę i specyfikę monet średniowiecznych na tle ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium w Santiago de Compostela.  Pragnąc wcielić się w rolę dawnego pielgrzyma można przymierzyć wierną replikę jego stroju. W muzealnej sali znajduje się bogaty wybór numizmatów z okresu od X do XV wieku, reprezentujących różne kraje, władców, mennice, systemy monetarne i style ikonograficzne. Ponieważ ekspozycja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych, także najmłodsi znaleźć na niej mogą coś dla siebie, w tym atrakcyjną grę edukacyjno – zręcznościową. Każdy, opuszczający wystawę, może pobrać certyfikat, potwierdzający jej zwiedzenie.Wstęp na wykład „Nowe badania nad monetami czterech polskich Bolesławów (Chrobrego, Śmiałego, Krzywoustego i Kędzierzawego)” jest wolny.