Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Starodruki – nabytki 2022

13.05.2023

Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
Starodruki – nabytki 2022

Miejscem ekspozycji jest sala wystaw czasowych oddziału Apteka „Pod Łabędziem” przy ulicy Gdańskiej 5.

Wystawa składa się z trzech części z których pierwsza dotyczy jednego z 14 starodruków medycznych i farmaceutycznych zakupionych przez nasze Muzeum. Starodruk ten napisany został przez Jakuba Kazimierza Haura (1632-1709) w 1689 z dedykacją królowi Janowi III Sobieskiemu i składa się z 30 traktatów podzielonych na rozdziały. Egzemplarz ten wcześniej należał do Bartłomieja Wodyńskiego, który zlecił jego konserwację. Dzieło to, wg ówczesnego trendu, stanowi „Silva rerum”, las rzeczy, gdzie możemy zaznajomić się nie tylko z mądrym sposobem gospodarowania (ekonomią), ale i z licznymi poradami i wiadomościami z wielu dziedzin takich jak: medycyna, meteorologia, astrologia, przyroda, geografia, wychowanie, sztuka kulinarna, plastyka czy umiejętność zabezpieczania się przed czarami. Jest to „encyklopedia” szlacheckiego gospodarza, świadectwo staropolskiej kultury, które uzupełnione jest anegdotami i wtrąceniami. Autor pełni rolę chrześcijańskiego moralizatora i nauczyciela.

Druga część wystawy dotyczy flory Indonezji w twórczości XVI-XVII-wiecznego grafika Johanna Theodora de Bry (1561-1623). Cztery miedzioryty, tego holenderskiego artysty, eksponują gatunki roślin ważnych dla człowieka i wplecionych w jego codzienność, a każdy obraz ma przypisany tytuł, który wyraża jego treść: Rośliny wiecznie żywe, Warzywa i przyprawy kuchni azjatyckiej, Bogaty świat palm, bananów i ananasów oraz Serce palmy Palmito, Iacca i Lanzones.

Trzecią część stanowi gablota z metalową skrzyneczką na betel z XX wieku oraz strzykawka do lewatywy z rogową igłą w rączce z XVIII wieku.

Kuratorzy: Jakub Nierebiński, Dariusz Okoński
Autorzy scenariusza: dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK, Jakub Nierebiński, Dariusz Okoński
Koordynator wystawy: dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK
Aranżacja: Ewa Widacka-Matoszko

Wystawy czasowe oraz stałe

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Zapowiedzi

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Groza – w drodze do szaleństwa

Wystawa Czasowa

Groza – w drodze do szaleństwa

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK