Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Spichrze nad Brdą
ul. Grodzka 7-11
Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Wystawa „POWROTY Stary Fordon 1973-2023 SUPPLEMENTUM” jest niecodzienną i osobliwą instalacją artystyczną autorstwa Ewy Raczyńskiej-Mąkowskiej. Osobliwą, bo dotyczącą osób, fordoniaków – tych zwykłych i niezwykłych, którzy zamieszkiwali miasteczko tworząc jego barwną społeczność.  Materiałem osnowy twórczej, na której autorka cierpliwie przez dwa lata tkała materię wielowątkowego projektu, są zgromadzone zdjęcia pochodzące z prywatnych albumów, zahibernowanych w domowych pieleszach oraz materiały Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Realizacja zamysłu symbolicznych powrotów dawnych mieszkańców miała miejsce w czerwcu 2023 r. w 50. rocznicę przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. To tu, to tam, na ceglanych murach, ukruszonych zębem czasu tynkach, w cichych zaułkach i na głównych arteriach przez ponad 4 miesiące subtelnie pojawiały się przeskalowane fotografie dawnych mieszkańców Starego Fordonu. Częścią integralną projektu stała się autorska interpretacja POWROTÓW – wiklinowa rzeźba Piotra Tołoczko zrealizowana przed fordońską synagogą. Zwieńczeniem artystycznych działań była październikowa wystawa w klimatycznych murach starej świątyni.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego patronujące wydarzeniu przeniesie POWROTY do wnętrz bydgoskich spichrzy. Tę wielowątkową, sentymentalną podróż w przeszłość dopowiada SUPPLEMENTUM a kolejnym jej odsłonom nie ma końca, gdyż specjalnie na tę okazję swoje zbiory artefaktów po raz pierwszy udostępni Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Nostalgiczną wędrówkę w głąb historii wzbogacą subtelne montaże fotograficzne autorstwa Weroniki Poręby oraz alegoryczna, krótkometrażowa animacja Kajetana Pochylskiego. Interdyscyplinarny projekt POWROTÓW zrodził się z fascynacji i miłości do ludzi, do Starego Fordonu, do historii i odkrywania korzeni  – bo korzenie w życiu to ważna rzecz.

Dr Ewa Raczyńska-Mąkowska – kierowniczka Katedry Wzornictwa na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, prowadzi Pracownię kształtowania przestrzeni, członkini Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Związana z Fordonem od lat 90. Autorka wielu starofordońskich projektów, współautorka jedynego studium historyczno-konserwatorskiego Starego Fordonu. Zajmuje się rewitalizacją, także poprzez sztukę. Budowanie integrującej społeczność tkanki miejskiej stanowi obecnie najistotniejszy element podejmowanych działań artystycznych.

Podczas trwania wystawy „POWROTY Stary Fordon 1973-2023 SUPPLEMENTUM” zaprezentowany zostanie fragment kolekcji Fundacji Synagoga w Fordonie-Dom Kultury. Warto dodać, że w 2024 roku świętujemy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Fordonowi przez króla Władysława Jagiełłę.

Projekt POWROTY zrealizowany został dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wsparciu Politechniki Bydgoskiej. Patronat honorowy objęło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Fundacja Synagoga w Fordonie-Dom Kultury, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.

——————–

Miejsce: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Otwarcie: 20.03.2024, środa, godz.18:00