Gościnnie. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

27.05.2023 30.04.2024

Pałace Ostromecko

sobota, 27.05.2023

Prezentowany w Pałacu Nowym w Ostromecku przegląd malarstwa z XIX i XX wieku ze zbiorów bydgoskiego muzeum to pokaz najważniejszych zjawisk zachodzących w polskim i obcym malarstwie od połowy XIX wieku do okresu powojennego w ujęciu problemowym. Autorami eksponowanych prac są artyści kilku pokoleń, wywodzących się z różnych środowisk zarówno polskich, jak i niemieckich czy holenderskich, ale również z regionu związanego z Bydgoszczą. Zaprezentowane zostaną głównie, specjalnie dobrane do wnętrz pałacowych, portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, sceny miejskie oraz martwe natury, ale także prace prezentujące kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Wystawa została przygotowana w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które zostało utworzone jako Muzeum Miejskie dnia 5 sierpnia 1923 roku. Dodatkowym powodem do świętowania jest przypadający na 18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów zwany Dniem Muzealnika, dlatego zaplanowaliśmy otwarcie wystawy dla zwiedzających dnia 27 maja o godzinie 16.00.

Wystawa czynna od  27 maja 2023 do 30 kwietnia 2024.

Kuratorzy:

• dr Monika Kosteczko-Grajek