Okupacyjna Bydgoszcz

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

sobota, 6 lipca 2024, godz. 12.00

Okupacyjna Bydgoszcz – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu Tematyczny Spacer Historyczny.

Podczas wykładu plenerowego zostaną ukazane miejsca związane z wydarzeniami, które rozegrały się w pierwszych tygodniach i miesiącach 1939 roku w okupowanej przez Niemców Bydgoszczy. Wskazane zostaną m.in. ulice, na których doszło do wydarzeń bydgoskich z 3 i 4 września 1939 roku, miejsca kaźni Polaków na Starym Rynku i zachowane budynki, w których urzędowała niemiecka administracja okupacyjna (siedziba NSDAP – ul. Gdańska 50 – obecnie siedziba Polskiego Radia PiK).

Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN–u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych.

Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

wstęp: 15 zł od osoby

Galeria Sztuki Nowoczesnej nieczynna