Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Muzealne inspiracje na wakacje

Muzealne inspiracje na wakacje

01.07.2024 31.08.2024

Gdzie po kulturalne inspiracje na wakacje? Sprawdź, co przygotowało Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy  Wakacje to czas, który kojarzymy najczęściej z dłuższymi lub krótszymi wypadami poza miejsce zamieszkania, a nawet poza kraj, zapominając przy tym, co czeka tuż za rogiem. W lipcu i sierpniu bydgoskie instytucje kultury w żadnym wypadku nie biorą urlopu. Szereg interesujących wydarzeń specjalnie na letnie dni szykuje również Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.    

Między kolejnymi wycieczkami nad wodę lub w góry można wybrać się na nieco krótszą, choć równie ekscytującą eskapadę z kulturą i odwiedzić któryś z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na prezentowanych tam wystawach stałych i czasowych coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy lokalnej historii (Od Starego Rynku do pl. Wolności, Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum w Spichrzach nad Brdą; „W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic”, Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów w Zbiorach Archeologicznych), jak i ci zainteresowani sztuką w najlepszym wydaniu (Obrazy nie-/rzeczywistości, Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków w Gmachu głównym; Twórczość Leona Wyczółkowskiego w Domu Leona Wyczółkowskiego).

Atmosferę grozy najlepiej czuć nocą, ale ta w okresie letnim jest wyjątkowo krótka. Fani mroku i opowieści z dreszczykiem nie muszą się jednak martwić, bo w Exploseum do końca października będzie straszyć wystawa Groza – w drodze do szaleństwa otwarta w trakcie niedawnej Europejskiej Nocy Muzeów. Pracownicy placówki przypominają też, że sam kompleks DAG Fabrik Bromberg zwiedzimy nie tylko w ramach trasy podstawowej, bo do wyboru są jeszcze dwie propozycje dla prawdziwych śmiałków: trasy alternatywna i extremalna.

W Aptece pod Łabędziem można natomiast podziwiać płaskorzeźby o tematyce medycznej i farmaceutycznej stworzone przez Jana Harasimowicza, aptekarza ze Strzelna.

Skarb bydgoski wzbogaci się o nowe eksponaty. Znamy termin wernisażu

A co w przypadku, gdy ktoś nadrobił już wszystkie muzealne zaległości? Nic straconego, bydgoska instytucja przygotowuje bowiem nową odsłonę Skarbu Bydgoskiego, czyli ekspozycji prezentującej jedno z najcenniejszych znalezisk numizmatycznych z terenu naszego kraju. Wystawa już wkrótce zostanie poszerzona o odkrytą wraz z monetami biżuterię, która zyskała nowy blask dzięki pracy konserwatorów. Uroczyste otwarcie nastąpi w czwartek 25 lipca o godz. 17:00 w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4.

Rozbudowana ekspozycja Skarb Bydgoski pokaże nie tylko same precjoza pochodzące z XVI i XVII w. (m.in. elementy ozdób wykonane ze szlachetnych metali z dodatkiem drogocennych kamieni i emalii), ale także unikalną historię ich twórców, właścicieli i użytkowników.

Jeśli nie zdążycie na wernisaż, nic nie stoi na przeszkodzie, by losy tych wartościowych eksponatów poznać wraz z przewodnikiem w trakcie oprowadzania dla grup (wtorki, godz. 12:00) i osób indywidualnych (środy, godz. 12:00).

Spacery tematyczne, warsztaty i gry terenowe. Bogaty program wydarzeń w MOB

Wakacyjną tradycją w Muzeum Okręgowym są spacery ze sztuką, historią i architekturą w rolach głównych. Wykłady plenerowe, tak lubiane przez bydgoszczan, zdążyły wystartować jeszcze w czerwcu, jednak to właśnie lipiec i sierpień będą stały pod znakiem tematycznych pieszych wędrówek po mieście nad Brdą.

I tak na przykład będzie można ruszyć szlakiem prezydentów Bydgoszczy z okresu II RP, udać się do Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych CM UMK, odkryć tajemnice Wyspy Młyńskiej czy dowiedzieć się więcej o życiu towarzyskim dawnych mieszkańców. Nie zabraknie także wątków dotyczących kulturotwórczej działalności Muzeum Okręgowego, które w sierpniu będzie obchodzić 101. rocznicę powstania. Do prowadzenia spacerów zaangażowano historyków i archeologów związanych z MOB i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Własną ofertę przygotowało również Centrum Edukacji Muzealnej mieszczące się przy ulicy Mennica 6. Edukatorki przez całe wakacje będą prowadzić warsztaty plakatu dla dzieci odwiedzających muzeum przy okazji półkolonii. Natomiast każdy może wziąć udział w kreatywnychoPROwadzaniach po wystawach w Domu Leona Wyczółkowskiego i Gmachu głównym, o ile tylko znajdzie jeszcze pięć chętnych osób. Na jedyną w swoim rodzaju wizytę w muzeum wybierzemy się od wtorku do niedzieli.

Co więcej, w każdy piątek CEM zaprosi do swoich interaktywnych pokoi – Wyczółkowego Lasu i Sztuki od kuchni – małych miłośników sztuki wraz z opiekunami. „Rodzinne piątki” będą odbywać się w lipcu i sierpniu w godz. 10:00-13:00. Z kolei na 27 lipca zaplanowano kolejne zajęcia z cyklu Twórcza Sobota, które tym razem będą poświęcone nie konkretnemu twórcy, tylko całej wystawie – Skarbowi Bydgoskiemu.

Plan dodatkowych wydarzeń zapowiada się równie obficie także w Exploseum. 13 i 27 lipca oraz 10 i 17 sierpnia w oddziale przy ul. Alfreda Nobla rozgrywane będą gry terenowe pod nazwą „Partyzanci”. Za sprawą zabawy przeniesiemy się do 1944 roku, a naszym zadaniem będzie infiltracja fabryki i przekazanie dowództwu pozyskanych informacji. W tych samych terminach Exploseum zorganizuje też warsztaty garncarskie, w czasie których uczestnicy wykonają naczynie i rzeźbę własnego pomysłu, używając w tym celu gliny i metod znanych od zarania dziejów.

Dzielimy się kulturą już od ponad 100 lat i wakacje nie będą dla nas żadną wymówką. Zapraszamy do skorzystania z oferty MOB!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

15 lipca – sekretariat nieczynny

Komunikat

15 lipca – sekretariat nieczynny

MOB z nowym dyrektorem

Komunikat

MOB z nowym dyrektorem

Galeria Sztuki Nowoczesnej nieczynna

Komunikat

Galeria Sztuki Nowoczesnej nieczynna

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK