Wydarzenie 21.11.2024.
O KONFERENCJI
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Muzeów Sztuki Inżynieryjnej oraz Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy zaprasza na piątą konferencję naukową z cyklu Muzeum – formy i środki prezentacji – podejmujących problematykę muzealną związaną z ukazywaniem konkretnych rodzajów zbiorów, tym razem poświęconą Technice i nauce w muzeum.
Konferencja zostanie zorganizowana pod auspicjami Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych oraz Stowarzyszenia Forum Edukatorów Muzealnych.
Podobnie jak poprzednie edycje, tegoroczna skierowana jest przede wszystkim do krajowych i zagranicznych środowisk muzealnych zajmujących się tworzeniem i prezentacją treści związanych z dziedzictwem technicznym i historią nauki oraz do ośrodków akademickich.
Powyższy – na pozór wąski – katalog zagadnień dotyka, poza muzeami stricte technicznymi i historii nauki, również większości muzeów historycznych i wielodziałowych, które gromadząc „świadków pamięci” nie mogą pomijać również aspektów związanych z rozwojem przemysłowym i naukowym, a w dalszej konsekwencji również gospodarczym danych społeczności. W znakomitej większości kolekcji historycznych znajdują się artefakty kultury technicznej i z tą kulturą związane, stąd do uczestnictwa w niniejszej Konferencji zapraszamy również pracowników muzeów historycznych i multidyscyplinarnych.
15 września 2011 r. – 17 września 2011 r. – Historia w muzeum. Formy i środki prezentacji
09 września 2013 r. – 11 września 2013 r. – Technika i nauka w muzeum. Formy i środki prezentacji
14 września 2015 r. – 16 września 2015 r. – Sztuka w muzeum. Formy i środki prezentacji
25 września 2017 r. – 27 września 2017 r. – Historia w muzeum. Formy i środki prezentacji
ORGANIZATOR
POD AUSPICJAMI
PRZY WSPARCIU
PARTNER
PATRONAT HONOROWY
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w roku 2011 zapoczątkowało cykl konferencji pt. „Muzeum – formy i środki prezentacji”, którego założeniem było (i jest nadal) dzielenie się doświadczeniami i wiedzą użyteczną w codziennej pracy muzealników, a w konsekwencji podnoszenie kompetencji zawodowych kadry muzealnej.
Przez kilka pierwszych edycji głównym celem konferencji była próba udzielenia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób i przy użyciu jakich środków prezentować muzealia i różnego rodzaju treści z nimi związane oraz jak tworzyć i zarządzać działaniami towarzyszącymi wystawom. Kolejne edycje ewaluowały, a ich zakres tematyczny ulegał poszerzeniu. Obecnie „Muzeum – formy i środki prezentacji” to konferencje muzeologiczne nadal podejmujące problematykę prezentacji – poprzez wystawy, działania edukacyjne i wydawnictwa – czy też konserwacji, ale również zagadnienia związane z metodologią i metodyka tworzenia kolekcji, dziedzictwem niematerialnym, zarządzaniem muzeami czy turystyka kulturową.
Konferencje odbywają się w cyklu dwuletnim z podziałem na następująca tematykę: Historia w muzeum, Technika i nauka w muzeum oraz Sztuka w muzeum.
Konferencja adresowana jest przede wszystkim do krajowych i zagranicznych środowisk muzealnych oraz do ośrodków akademickich.