Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Muzyka
Płyta nagrana elektrycznie dwustronna czarna z czarnym napisem Beka na tle którego znajduje się umieszczona na etykiecie ilustracja trzech kobiet stojących nad brzegiem jeziora. Na środku po prawej stronie umieszczone zostało logo ptaka słuchającego gramofonu. Poniżej znajduje się tytuł „;Sⁿ▀er die Glocken nie klingen”; Frauenduett mit Orgel oraz numer płyty z jedną cyfrą zdrapaną (oznaczona przeze mnie gwiazdką): 31*44 AWERS: Numer matrycy: 31844 Napis matrycowy Trotund Płyta czarna z czarnym napisem Beka na tle którego znajduje się umieszczona na etykiecie ilustracja trzech kobiet stojących nad brzegiem jeziora. Na środku po prawej stronie umiszczone zostało logo ptaka słuchającego gramofonu. Niżej znajduje się tytuł „;Am Weihnachtsbaum, die Lichter brennen”; Frauenduett mit Orgel oraz numer płyty 31845 REWERS: Numer matrycy: 31845 Napis matrycowy Trotund

Muzyka

Dział Muzyczny jest jednym z najmłodszych działów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Podstawę jego zbiorów stanowią zabytki fonograficzne pochodzące z Kolekcji Fonograficznej Ewy i Adama Mańczaków, które od 2005 roku, na drodze zakupu i darów pochodzących od bydgoskiego kolekcjonera, były systematycznie włączane do zbiorów Muzeum.

W zbiorze zgromadzonych eksponatów znajduje się ponad 80 urządzeń odtwarzających dźwięk, wśród których znaleźć można fonografy – pierwsze działające urządzenia potrafiące zapisać i odtworzyć dźwięk, kilkadziesiąt gramofonów akustycznych i elektrycznych różnego typu (gramofony szafkowe, stołowe, tubowe, walizkowe, czy chlebakowe), a także zbiór kilkunastu radioodbiorników. Poza kompletnymi gramofonami w zbiorach działu muzycznego znajdują się akcesoria fonograficzne i fragmenty gramofonów takie jak: igły gramofonowe, szczoteczki do czyszczenia płyt, fragmenty mechanizmów napędowych i innych akcesoriów. Istotnym elementem zbiorów są nośniki dźwięku, takie jak płyty gramofonowe i cylindry fonograficzne. Dział Muzyczny dysponuje zbiorem ponad 6000 płyt gramofonowych, wśród których dominują nagrania takich światowych firm fonograficznych jak: Gramophone, Victor, Columbia, Odeon, Telefunken, Parlophon, Beka, czy Favorite, oraz firm polskich: Syrena Record, Muza, Melodie, utrwalających głosy światowej sławy artystów takich jak Enrico Caruso, Marcelina Sembrich, Jan Kiepura, czy Nellie Melba, a także kompozycje instrumentalne w wykonaniu solistów i orkiestr o światowej sławie. Poza cylindrami i płytami gramofonowymi dział muzyczny posiada zbiory płyt patefonowych (firma PATHE) i węglowych (EDISON), wymagających odpowiednich odtwarzaczy.

FONOGRAF EDISONA z przykrywką Patents of Thomas A. Edison at Orange, N.Y. U.S.A.
około 1898 rok, MOB MU-2

Dopełnieniem zbiorów muzycznych są wydawnictwa muzyczne, szczególnie te, związane z przemysłem fonograficznym. Są to przede wszystkim czasopisma specjalistyczne (z początków przemysłu fonograficznego), reklamy firm płytowych i wytwórni gramofonów, wycinki z gazet, pocztówki dźwiękowe, katalogi nagrań (różne firmy), wydawnictwa nutowe i muzyczne, grafiki i fotografie o tematyce fonograficznej, a także pudełka na cylindry, albumy do płyt i kilkaset kopert na płyty gramofonowe. Poza opracowywaniem zbiorów o tematyce fonograficznej zamierzeniem działu jest gromadzenie wszelkich zabytków związanych z kulturą muzyczną, a więc także instrumentów muzycznych pochodzących z różnych epok.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Zbiory Archeologiczne we wrześniu zamknięte

Komunikat

Zbiory Archeologiczne we wrześniu zamknięte

Galeria Sztuki Nowoczesnej nieczynna

Komunikat

Galeria Sztuki Nowoczesnej nieczynna

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK