Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Zapraszamy na warsztaty edukacyjne w „Aptece pod Łabędziem”!

Zapraszamy na warsztaty edukacyjne w „Aptece pod Łabędziem”!

Stałe działania edukacyjne

Kontynuujemy prace przy Ogrodzie Społecznika / Społeczniczki, gdzie porządkujemy nasz zielony zaułek, by dalej realizować w nim zabawę i edukację. Realizacja tego projektu rozpoczęła się już w czerwcu 2022 r. Podczas prac i warsztatów w ogrodzie i aptecznym eksperymentatorium, uczestnicy uczą się jak współdziałać z przyrodą, uprawiać rośliny i wykorzystywać ich właściwości. Podczas szeregu warsztatów komponują m.in. zielniki z wykorzystaniem techniki cyjanotypii, mieszanki przyprawowe z ziół, perfumy w balsamie. Będą też tworzyć kremy, wyciągi i maceraty.

W ramach najbliższych działań proponujemy następujące cykle wydarzeń:

  • Zdrowie z ogródka: Podczas zajęć  poznamy zasady uprawy roślin i ekologii w ogrodzie. Omówimy budowę i właściwości zdrowotne wybranych roślin. Na pamiątkę stworzymy kartę z zielnika w technice cyjanotypii.
  • Zioła i kosmetyki: W części warsztatowej udamy się do ogrodu, gdzie poznawać będziemy wybrane rośliny oraz zbierać materiały do dalszych działań. Przeprowadzimy ekspery-menty destylacji, wyciągów lub maceracji.  Samodzielnie wykonamy zielarskie mikstury: perfum w balsamie lub kosmetyków do pielęgnacji skóry .
  • Aromaty z ogrodu: Podczas zajęć wcielimy się w młodych pomocników aptekarza. Poznamy historię lecznictwa i leków. Odwiedzimy XIX w. salę ekspedycyjną oraz jedyne zachowane w Polsce laboratorium galenowe.  Opowiemy również o wpływie naturalnych aromatów na nasze samopoczucie oraz wykonamy unikalne wody zapachowe.
  • Mieszanki ziołowe: Zajęcia przybliżające zagadnienie wykorzystywania roślin jako surowców leczniczych.  Podczas spaceru po dawnej aptece dowiemy się  z jakich materiałów przygotowywano  farmaceutyki oraz w jaki sposób je przetwarzano. Zwiedzimy jedyne zachowane w Polsce laboratorium galenowe oraz dowiemy się kim był sławetny Galen. W części warsztatowej wykonamy herbatki ziołowe i dowiemy się o właściwościach wykorzystywanych składników.
  • Kąpiele kwasowęglowe „Łabędź” i inne skarby z Apteki.  Zwiedzając  muzeum poznamy specyfikę pracy dawnych farmaceutów.  Obejrzymy dawne sprzęty laboratoryjne i spró-bujemy odtworzyć proste doświadczenia chemiczne. Wzorując się na produkowanych w dawnych czasach „kąpielach” stworzymy zestawy kul musujących.
  • Świat wokół nas – rośliny: Nasze spotkanie zaczniemy w  „Zakątku Aptecznym” tj. w Ogrodzie Społecznika i Społeczniczki. Dowiemy się o właściwościach zdrowotnych roślin, które często wykorzystujemy w domowej kuchni lub do ozdoby miejsc, w których mieszkamy.  Dowiemy się jak je uprawiać, przyrządzać i przechowywać. W części warsztatowej, podczas prac ogrodowych, sprawdzimy swoja wiedzę sadząc i siejąc rośliny.

Oferta stała: warsztaty dla przedszkoli i szkół, cena 17 zł/os., czas trwania: 1,5 h

 

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK