Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Zasłuż(one) niepodległej Bydgoszczy

06.03.2020 31.03.2020

Zasłuż(one) niepodległej Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe we współpracy z Miastem Bydgoszcz przygotowało wystawę posterową prezentującą sylwetki najbardziej zasłużonych (i nadal mało znanych) kobiet, które przyczyniły się do budowy niepodległej Bydgoszczy. Ekspozycja powstała z okazji 100. rocznicy powrotu miasta nad Brdą do Polski, ale również ze względu na świętowanie w marcu Dnia Kobiet.

100 lat temu Bydgoszcz wróciła do Polski i był to moment niewątpliwie przełomowy. Po czasie niewoli pruskiej rozpoczął się proces intensywnej polonizacji. Awans społeczno-kulturalny miasta, który nastąpił w okresie międzywojennym, był wynikiem wytężonej pracy wielu Polaków. Wśród osób podejmujących lokalną działalność społeczną i kulturalno-oświatową bardzo ważną rolę odegrały bydgoskie kobiety. W gronie kobiet mających znaczący wkład w budowanie niepodległej Bydgoszczy znalazły się m.in. Łucja Baumgart-Rautman (lekkoatletka), Pola Negri (aktorka), Maria Wierzbicka (bibliotekarka, nauczycielka), Alina Prus-Krzemińska (literatka, działaczka społeczna), Wanda Gentil-Tippenhauer (artystka malarka), Wanda Siemaszkowa (dyrektorka Teatru Miejskiego, aktorka, reżyserka, pedagog), Wincentyna Teskowa (administratorka i redaktorka gazety, działaczka narodowa i społeczna), Stefania Tuchołkowa (literatka, publicystka, działaczka narodowa i społeczna) i wiele innych.

Wystawa prezentowana jest na moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy Kamińskiego w Bydgoszczy, w terminie od 6 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r.

Autorzy wystawy: Anna Nadolska - kurator wystawy, Miasto Bydgoszcz- współprganizator

Wystawy czasowe oraz stałe

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Zapowiedzi

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Groza – w drodze do szaleństwa

Wystawa Czasowa

Groza – w drodze do szaleństwa

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK