Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Wystawa Pokonkursowa „Wymarzone Muzeum”

07.04.2019 05.05.2019

Zbiory Archeologiczne
ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska
Wystawa Pokonkursowa „Wymarzone Muzeum”

Zbiór zaprezentowanych prac jest efektem finalnym ogłoszonego przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego konkursu o tym samym tytule. Autorami nadesłanych prac są uczniowie klas I-VI szkół podstawowych, integracyjnych oraz specjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na przykładzie prac prezentowanych na wystawie, zarówno dzieci klas I-III oraz IV-VI, zauważyć możemy niebywałą szczerość wypowiedzi oraz emocjonalne potraktowanie tematu. Wyimaginowane bryły i projekty budowli są przykładem na to, że warto czasem założyć „różowe okulary”, by zejść z utartej ścieżki i stworzyć coś fascynującego. Na wystawie odnajdziemy śmiałe, czasem zabawne tytuły, lub gotowe pomysły na muzea. Na przykład Muzeum historii szewstwa, Muzeum obuwia, Muzeum tego co nudne, czy Muzeum przyszłości. Niekiedy pracom towarzyszą bogate, obrazowe opisy zapraszające nas do uruchomienia własnej wyobraźni: …po obu stronach hologramu zwiedzający poruszają się w przezroczystych kapsułach-windach…

Niewątpliwym walorem tej wystawy jest możliwość zobaczenia inwencji twórczej dzieci podczas zmagania się z niełatwym tematem. Wystawa pokazuje, że jeszcze wciąż popularne jest wyobrażenie  muzeum, jako  miejsca poważnego, a co za tym idzie, mało przyjaznego młodszemu odbiorcy. W ilustracjach marzeń – muzea – pełne są kolorowych przestrzeni, gdzie dzieci mogą dotykać eksponatów, bawić się w sztukę i sztuką,  poznawać spuściznę kulturową pokoleń. W swoich pracach dzieci  pokazują, że wystawa powinna być miejscem ciągłego doświadczania oraz interaktywnej zabawy. Ekspozycja nie może opierać się na statycznych eksponatach przeznaczonych tylko do obserwacji. Nasza pokonkursowa wystawa niespodziewanie stała się refleksją, że warto tworzyć ‘przestrzenie’ przeznaczone specjalnie dla dzieci; miejsca, gdzie poprzez zabawę będą mogły wejść w świat nie zawsze łatwych ale ważnych zagadnień.

 (Percepcja, a tym samym umiejętność analizowania tematu zależna jest od wieku dzieci, więc konsekwentnie z tą regułą, nie zawsze najbardziej interesujące rysunki, to te, które na pierwszy rzut oka wydają się „ładne”. Te wyjątkowo frapujące, zawsze niosą w sobie ogromny ładunek emocjonalny,  pełen dziecięcej fantazji, ujmują szczerą dziecięcą plamą, kreską, formą. Pracom towarzyszy rozmach kolorystyczny, zarówno w rysunkach, pracach malarskich, jak i rozmaitych formach przestrzennych. Urocze, czasem przedziwne kompozycje, pokazują, jak wiele możemy zdziałać, odwołując się do wyobraźni i marzeń. W pracach uderza różnorodne wykorzystanie środków wyrazu plastycznego.)

Mówią i piszą o nas:

Tygodnik Bydgoski          Bydgoszcz dla Dzieci

baner projektu

Autorzy wystawy: Ewa Widacka-Matoszko

Wystawy czasowe oraz stałe

Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen

Wystawa Czasowa

Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen

Dawno nie/widziane

Wystawa Czasowa

Dawno nie/widziane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK