Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Wystawa Pokonkursowa – 12 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki

25.05.2019 23.06.2019

Spichrze nad Brdą
ul. Grodzka 7-11
Wystawa Pokonkursowa  – 12 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki

[…] takiego konkursu jeszcze nie było, od dawna zresztą nie dawano szans ujawnienia się w kraju ciekawych indywidualności. […] Nie zdradzę tajemnicy obrad, mówiąc o rozterkach naszych – jurorskich. Tyle ślicznych, naprawdę urzekających prac…, a trzeba w końcu wybrać te najlepsze, pierwsze, i niewiele im ustępujące drugie, a przecież i wśród wyróżnionych znalazły się obrazy, które na innych konkursach mogłyby uzyskać najwyższe nagrody. Nie pamiętam konkursu, na którym wszyscy byliby pod urokiem tak wielu dzieł. […] Z wdzięcznością myślę o ludziach, którzy zorganizowali ten konkurs, to był wielki wysiłek. Ale i efekt wymierny. Wystawa znakomita, przekonująca o tym, że wśród amatorów, jak ich nazywamy, jest wielu ludzi obdarzonych talentem, samodzielnych, twórczych. Artystów. :::

[…] takiego konkursu jeszcze nie było, od dawna zresztą nie dawano szans ujawnienia się w kraju ciekawych indywidualności. […] Nie zdradzę tajemnicy obrad, mówiąc o rozterkach naszych – jurorskich. Tyle ślicznych, naprawdę urzekających prac…, a trzeba w końcu wybrać te najlepsze, pierwsze, i niewiele im ustępujące drugie, a przecież i wśród wyróżnionych znalazły się obrazy, które na innych konkursach mogłyby uzyskać najwyższe nagrody. Nie pamiętam konkursu, na którym wszyscy byliby pod urokiem tak wielu dzieł. […] Z wdzięcznością myślę o ludziach, którzy zorganizowali ten konkurs, to był wielki wysiłek. Ale i efekt wymierny. Wystawa znakomita, przekonująca o tym, że wśród amatorów, jak ich nazywamy, jest wielu ludzi obdarzonych talentem, samodzielnych, twórczych. Artystów. 

To fragment wypowiedzi Aleksandra Jackowskiego, który przez wiele lat był jurorem, patronem i gorącym orędownikiem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, po pierwszej pokonkursowej wystawie. I choć profesora nie ma już z nami, przez lata zmieniał się skład Jury i uczestnicy, to nadal największy, najbardziej prestiżowy konkurs dla malarskich outsiderów w Polsce. Każda edycja przyciąga ich wielu, zarówno starych uznanych mistrzów, jak i tych którzy dopiero zaczynają swoja przygodę ze sztuką. W aktualnej, 12 edycji Jury w składzie: Sonia Wilk – Muzeum Śląskie w Katowicach,  Krystyna Kotula – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Bożena Olszewska – Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Zbigniew Chlewiński – Muzeum Mazowieckie w Płocku, Zdzisław Nitka – Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wybrało do wystawy 90 niezwykłych artystów, nagrodziło dziesięciu, a wyróżniło 19 z nich. Zapraszamy Państwa do udziału w tym totalnym święcie malarstwa, święcie sztuki, prawdziwej, szczerej, pełnej pasji i ludzkich namiętności. Następna okazja dopiero za dwa lata.

Na wernisażu, odbędzie się też premiera filmu dokumentalnego o bydgoskim malarzu, laureacie konkursu, Zbigniewie Wypijewskim – „Wesołe jest życie” zrealizowanego przez Adama Gajewskiego i Artura Owczarzaka w ramach projektu.

Katarzyna Wolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zbigniew Wypijewski
Zbigniew Wypijewski Bez tytułu

Ryszard Kosek Wesołe myszki
Ryszard Kosek Wesołe myszki

Marek Świetlik Moja Rodzina
Marek Świetlik Moja Rodzina

Daniel Stachowski Latająca Nysa
Daniel Stachowski Latająca Nysa

Arkadiusz Połeć Dworzec Śródmieście
Arkadiusz Połeć Dworzec Śródmieście
 

Autorzy wystawy: Katarzyna Wolska - Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Wystawy czasowe oraz stałe

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Zapowiedzi

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Groza – w drodze do szaleństwa

Wystawa Czasowa

Groza – w drodze do szaleństwa

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK