Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała

Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała

Zapraszamy do zwiedzania wystawy: Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała – atlas anatomiczny z początków XVII w.

Celem wystawy jest prezentacja starodruków zakupionych do zbiorów Pracowni Medycyny i Farmacji w 2022 r. z dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa skupia się na przedstawieniu wyjątkowego dzieła „Captoptrum microcosmicum” autorstwa Johanna Remmelina. Dzieło to jest wyjątkowej urody atlasem anatomicznym wydanym w 1613 r. Składa się ono z serii klap, które pozwalają zajrzeć w głąb ludzkiego ciała i poczuć się jak podczas sekcji zwłok. Dodatkowo podczas prac konserwacyjnych, z okładki dzieła udało się odzyskać kilkanaście dawnych dokumentów, z czego dwa najstarsze średniowieczne pisma prezentujemy na wystawie. Są to jedyne dokumenty z tego okresu w zbiorach Naszego muzeum. Dopełnieniem wystawy są obiekty pokazujące kontekst epoki, obrazy oraz ceramika ze zbiorów własnych Muzeum.

Tytuł: Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała – atlas anatomiczny z początków XVII w./ Old prints – acquisitions 2022. Microcosm of the human body – anatomical atlas from the early 17th century

Czas trwania: 14.12.2023-5.05.2024

Miejsce ekspozycji: sala wystaw czasowych oddziału apteka „Pod Łabędziem” ul. Gdańska 5

Kuratorzy: Jakub Nierebiński, Dariusz Okoński