„Miasto-Ludzie-Wolność. Plakaty Solidarności” – prezentacja plenerowa

ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska
„Miasto-Ludzie-Wolność. Plakaty Solidarności” – prezentacja plenerowa

Fot. Katarzyna Boruta

Sukces Polski zainicjował przeobrażenia w pozostałych krajach bloku państw socjalistycznych. Planszowa wystawa plenerowa przypomina, że strajkowe lato 1980 roku, czas legalnej i podziemnej „Solidarności”, wybory 4 czerwca 1989 zmieniły bieg dziejów Polski. Solidarnościowe plakaty z lat 80. XX wieku stanowią emocjonujący dokument dekady zmagań o demokratyzację życia społecznego. Ich twórcy mówili o człowieku, jego codzienności i egzystencji, o niespełnieniu oczekiwań i marzeń, dążeniu do prawdy i dobra; o patriotyzmie. Poprzez plakaty rzetelnie informowano i komentowano wydarzenia, wyrażano sprzeciw wobec przemocy i represji.  Przypominano o faktach historycznych ukrywanych i fałszowanych przez komunistyczne władze. Plakaty stały się szczególnym kalendarzem polskich dążeń wolnościowych. Wyróżnia je prosty, wyrazisty znak i symbol, sensowna metafora, wyjątkowa poetyka i lapidarność oraz graficzna uroda. Ich twórcami byli m.in. Krystyna Janiszewska, Krzysztof Baran, Czesław Bielecki, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Jerzy Janiszewski, Piotr Młodożeniec, Gerard Lewandowski, Tomasz Sarnecki, Eugeniusz Skorwider, Eugeniusz Get Stankiewicz, Michał Więckowski.”
Jerzy Brukwicki

Plenerowa prezentacja Miasto LudzieWolność. Plakat Solidarności w latach 1980 1989

Plenerowa prezentacja: „Miasto-Ludzie-Wolność. Plakat Solidarności w latach 1980-1989” przedstawia reprodukcje ponad trzydziestu plakatów  pochodzących z kolekcji pp. Danuty i Jerzego Brukwickich. Jest częścią międzymuzealnego projektu pt.: „Miasto-Ludzie-Wolność” koordynowanego przez Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Ekspozycja przygotowywana jest w ramach wystawy: „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”

Autorzy wystawy: Jerzy Brukwicki, współpraca: Anna Kornelia Jędrzejewska, aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko

Wystawy czasowe oraz stałe

Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum