Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Mennica bydgoska

Europejskie Centrum Pieniądza
ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska
Mennica bydgoska

Wystawa Mennica bydgoska została przygotowana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza w budynku usytuowanym w miejscu, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety.

Wystawa Mennica bydgoska została przygotowana z okazji powstania Europejskiego Centrum Pieniądza w budynku usytuowanym w miejscu, w którym w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska działająca w latach 1594-1686 jako mennica prywatna, królewska, a od 1632 r. państwowa, była jedną z najważniejszych w Rzeczypospolitej. Zwiedzających obok wybranych wybitych monet, z pewnością zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej oraz liczne zabytki kultury materialnej.

Jej rozkwit związany był z działalnością przedsiębiorców menniczych pochodzących z Niemiec, Włoch i Niderlandów, takich jak: Walenty Jahns, Herman Rüdiger, Ernest Knorr, Eryk Huxer, bracia Andrzej i Tomasz Tymowie, Tytus Liwiusz Boratini i in. Znaczący wkład w działalność mennicy wnieśli również mieszczanie bydgoscy: Krzysztof Guttman i Michał Hoderman. Mennica bydgoska, obok drobnych monet takich jak szelągi i trojaki, wybijała również monety o wysokim nominale: dukaty i ich wielokrotność, a także talary i półtalary.

Na ekspozycji prezentowane są wybrane monety bite w mennicy bydgoskiej a pochodzące ze zbioru bydgoskiego Muzeum. Wybijane w Bydgoszczy monety odznaczały się znakomitym opracowaniem artystycznym, gdyż stemple do nich wykonywali m.in. artyści tej rangi, co Samuel Ammon i Jan Höhn. Z Bydgoszczy pochodzi słynna złota moneta studukatowa z 1621 r., o wadze 350 g, uważana za jedną z najpiękniejszych monet europejskich. Na wystawie została ona zaprezentowana dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki 3D. Monety z mennicy bydgoskiej docierające do wielu zakątków Europy spotykamy w pojedynczych znaleziskach, jak i skarbach.

Proces wytwarzania monet ilustrowany jest podświetlanymi reprodukcjami witraży z mennicy w Konstancji a także wybranymi rycinami z dzieła Georgiusa Agricoli „De re metallica”. Na wystawie zaprezentowano również m.in. narzędzia kowalskie, dające wyobrażenie o narzędziach używanych w trakcie działalności mennicy bydgoskiej oraz inne przedmioty takie jak: tygle, stemple mennicze, skrzynia – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy, na Wyspie Młyńskiej przez Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy w latach 1993/1994 oraz 2006-2009.

Autor: Irena Borowczak

Piszą o nas

W ramach wystawy realizowane są lekcje:

Mennica bydgoska – sekrety przyszłości (przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych)

 

– Fabryka pieniądza (klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazja)

 

Mennica bydgoska (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe)

 

Bydgoszcz na medalach (klasy IV-VI szkoły podstawowej, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne)

 

Monety rzymskie (szkoły ponadgimnazjalne)

Wystawy czasowe oraz stałe

Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”

Wystawa Czasowa

Wystawa Grzegorz Bednarski. „Dzień dobry, panie Gauguin”

Niech się święci…. Bydgoszcz w PRL-u

Wystawa Czasowa

Niech się święci…. Bydgoszcz w PRL-u

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK