Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Marcin Sauter – fotografie

03.10.2021 28.11.2021

Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Marcin Sauter – fotografie

Marcin Sauter – fotografie
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
Ekspozycja czynna od 3 października do 28 listopada 2021 r.

Wrenisaż: 2 października, godz. 18:00


fot. Marcin Sauter

„Fotografie. Nie znalazłem lepszej nazwy. (…) W ogóle z tytułami mam kłopot.

To zawsze jakaś interpretacja literacka obrazu. Po co? Obraz mówi nam dużo więcej i jest samowystarczalny, nie potrzebuje opisu. Data i miejsce, wydaje mi się, że to wystarczy. Obraz jest dla mnie chyba rzeczą najważniejszą. Więc „Fotografie” no i… podróż. Dla mnie to to samo”. Tak o swojej najnowszej wystawie mówi Marcin Sauter – fotoreporter Gazety Wyborczej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Wieloletni wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współtwórca idei Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Reżyser, scenarzysta i autor zdjęć ponad dwudziestu filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym wielu głównych, na festiwalach filmowych na całym świecie.
Sauter nie poszukuje piękna. Swoimi fotografiami odkrywa ulotność, uczulając nas na jej równoległe istnienie z realnym porządkiem. Stąd rozmycia, nieostre zdjęcia, nakładające się kolory i faktury, cienie i odbicia. „(…)Tak coraz częściej widzę świat i życie. Magma, pulpa, ogromny, nieogarniony zbiór elementów świata. Sprawa przekraczająca nas tysiąckrotnie. Nie do nazwania”. Stąd zapewne wspólna ziarnista faktura wszystkich kadrów od Kazachstanu do Los Angeles przez rozdartą wojną Syrię. Ziarno przepięknie podkreśla metaforykę jego obrazów, demaskującą ukryty chaos, niepokój, niepewność… Czymże innym jest powiewająca biała firanka w ruinach La Valetty, jeśli nie znakiem tego wszystkiego, obrazem daremnie walczącej nadziei? A może to jeszcze coś innego albo po prostu przypadek przed obiektywem? Rozwijając nieco koncepcję fotografii Bressona, można nazwać Sautera mistrzem odpowiedniego momentu metafory.
Niezmienną inspiracją dla niego jest Bydgoszcz – niemniej ważna niż odległe przestrzenie kuli ziemskiej. Marcin Sauter jest też reżyserem, scenarzystą i operatorem filmów, z których wiele wyróżniano na prestiżowych konkursach i festiwalach. Ostatnio reżyserował i stał za kamerą na planie filmu „Miasto” – fabuły w stylu noir, rozgrywającej się w Bydgoszczy. Warto podkreślić, że jednym z „grających” w niej planów było Exploseum.

Wystawie towarzyszy album. Zobacz [TUTAJ]

Dołącz do wydarzenia na FB [TUTAJ]

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie:

  • 6 października | 18:00 | Galeria Sztuki Nowoczesnej, Mennica 8 ( 1zł + bilet wstępu do muzeum)

Autorzy wystawy:

Wystawy czasowe oraz stałe

Prowokacja Bydgoska 1981

Wystawa Czasowa

Prowokacja Bydgoska 1981

Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Wystawa Czasowa

Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK