Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920

Spichrze nad Brdą
ul. Grodzka 7-11
Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920

Wernisaż wystawy „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” | Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11 | 20.01.2020 | godz. 17.00 |

Wystawa przedłużona do 28.06.2010

Wystawa przybliży życie bydgoszczan i wydarzenia, które doprowadziły do włączenia miasta nad Brdą w granice niepodległego państwa polskiego.  Oprócz ważnych wątków historycznych zwrócimy również uwagę na losy ludzkie. Wystawa będzie stanowiła przekrój wydarzeń ukazujących dążenie do odzyskania ojczyzny już od 1914 roku w nawiązaniu do wątków z Kujaw i Pomorza. Obok prezentacji tych wydarzeń zostanie także ukazana sytuacja Polaków w mieście nad Brdą z końca 1918 roku, kiedy to wybuchło powstanie wielkopolskie. Ekspozycja przeniesie zwiedzających również do roku 1919. Był to czas, w którym doszło do podpisania traktatu pokojowego w Wersalu, określającego nowe granice państw europejskich i stanowiącego m.in. o włączeniu Bydgoszczy do odrodzonej Polski. Punktem kulminacyjnym ekspozycji stanie się ukazanie momentu powrotu miasta do Rzeczpospolitej.
20 stycznia 1920 ostatnie oddziały niemieckie opuściły miasto, a na Starym Rynku ludność entuzjastycznie powitała wkraczające oddziały Wojska Polskiego. Bydgoszcz ponownie stała się polska, Bydgoszcz była wolna!

Na ekspozycji będzie można obejrzeć różnorodne archiwalia, numizmaty i obiekty falerystyczne, w przestrzeni wystawienniczej ważne miejsce zajmie także fotoplastykon ze zdjęciami dokumentującymi życie miasta w latach 1914 – 1920. Zaprezentowane zostanie także słuchowisko, które odda klimat tamtych pełnych poświęceń, ale też radości czasów.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Pisza o nas:

Metropolia bydgoska

Symboliczny klucz do bram miasta na poduszce ceremonialnej, Bydgoszcz, pocz. XX w., fot. W. Woźniak

Zajęcia edukacyjne w ramach wystawy

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną dla grup zorganizowanych i gości indywidualnie zwiedzających wystawę „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1918”.

Kto ty jesteś? – Polak mały.  Patriotyczne przedszkole.

Zapraszamy grupy przedszkolne i wczesnoszkolne na zajęcia dotyczące symboli narodowych i miejskich. W czasie spotkania zastanowimy się: co to znaczy być patriotą, Polakiem i bydgoszczaninem. Podczas zajęć omówione zostaną dzieje miasta i przybliżone życie codzienne mieszkańców Bydgoszczy przed stu laty.

Grupa docelowa: przedszkola i klasy 1-2 szkoły podstawowej

Czas trwania: 45 minut

Forma: lekcja

Bydgoszcz. Mała Ojczyzna.
Uczestnicy zajęć poznają dzieje Bydgoszczy i okoliczności powrotu naszego miasta do Polski. Zastanowimy  się nad pojęciem „małej ojczyzny” oraz  przypomnimy wiedzę o symbolach miasta i regionu. Zwiedzając wystawę poznamy życie codzienne bydgoszczan w trudnych latach wojennej rzeczywistości. W części warsztatowej zaprojektujemy  i wykonamy  patriotyczne przypinki.

Grupa docelowa: klasy 3-6 szkoły podstawowej

Czas trwania: 60 minut

Forma: lekcja z warsztatem

Bydgoszcz jest Polska! Powrót do Macierzy
Podczas lekcji zostanie ukazana historia Bydgoszczy w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Przypomnimy m.in. realia zaboru pruskiego, okoliczności wybuchu Wielkiej Wojny i jej zakończenia, przebieg powstania wielkopolskiego, postanowienia Traktatu Wersalskiego oraz wydarzenia bezpośrednio związane z powrotem Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej w 1920 roku. Zajęcia prowadzone są w oparciu o wystawę „Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1918” z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przygotowanych kart pracy.

Grupa docelowa: klasy 7-8 szkoły podstawowej, szkoły średnie

Czas trwania: 45 minut

Forma: lekcja

• Gości indywidualnie odwiedzających ekspozycję zapraszamy również do odwiedzenia „Patriotycznego przedszkola” – przestrzeni edukacyjnej na wystawie „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1918” specjalnie zaprojektowanej z myślą o najmłodszych.

Zajęcia muzealne można zamówić osobiście, telefonicznie lub pod adresem e-mail, z dwutygodniowym wyprzedzeniem w Dziale Edukacji i Promocji przy ul. Mennica 6 w Bydgoszczy, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, tel. 052 58 59 911, 914 lub 910, email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl.

Opłatę za lekcje wnosi się w kasach mieszczących się w budynkach Muzeum. Opłaty wynoszą:

• lekcja muzealna –  5 zł od osoby (grupa min. 10 osób (osoby z dysfunkcjami m.in. 5 osób); max. 25 osób)

• lekcja muzealna z warsztatem – 8 zł od osoby

• oprowadzanie z przewodnikiem: – 30 zł/grupa

Opiekunowie grupy płacą 1 zł od osoby. Opiekunowie mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za dyscyplinę uczniów podczas zajęć.

Szczegółowe informacje:  www.muzeum.bydgoszcz.pl/edukacja

Autorzy wystawy: kurator wystawy: Anna Nadolska, aranżacja plastyczna wystawy: Jan Gordon

Wystawy czasowe oraz stałe

Prowokacja Bydgoska 1981