Jan Harasimowicz. Aptekarz i twórca

Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5
Jan Harasimowicz. Aptekarz i twórca

Wystawa jest prezentacją płaskorzeźb o tematyce medycznej i farmaceutycznej stworzonych przez Jana Harasimowicza ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Autor urodził się 13 stycznia 1940 r. we wsi Strajki na Wileńszczyźnie. W 1959 r., wraz z rodzicami przeniósł się ze wschodu do Bydgoszczy. Po maturze rozpoczął naukę w miejscowym technikum farmaceutycznym. Przez rok pracował w aptece „Pod Łabędziem”. W 1962 r. zaczął studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. Dyplom magistra farmacji odebrał w 1971 r. Następnie powrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w aptekach. W 1973 r. przeniósł się do Strzelna. Na jego twórczość  ogromny wpływ mają romańskie zabytki Strzelna – kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny oraz rotunda św. Prokopa. To one zainspirowały go, aby podczas nocnych dyżurów w aptece, pracować nad płaskorzeźbami z drewna lipowego.

Termin: od 18.05.2024 (otwarcie w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów)

Miejsce ekspozycji: sala wystaw czasowych Apteki pod Łabędziem (oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w wBydgoszczy), ul. Gdańska 5

Kurator i autor scenariusza: dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK

Aranżacja plastyczna: Ewa Widacka-Matoszko