Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

DOMena szkła – ASP Wrocław

27.06.2019 08.09.2019

Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
DOMena szkła – ASP Wrocław

 

DOMena szkła – ASP Wrocław

Wystawa szkła użytkowego pedagogów i studentów Katedry Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych
im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

______________________________________________________________________________________
 

Ekspozycja prezentuje prace wykładowców i absolwentów Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz ich kreatywne podejście do rozwiązywania zagadnień projektowych związanych z przedmiotami ze szkła o charakterze użytkowym.
Szkło stanowi tworzywo, które traktowane jest obecnie jako nowe medium artystyczne, ale równocześnie funkcjonuje w kontekście wielowiekowej tradycji rzemieślniczej. Wypełnia przestrzeń stołu, stanowi element oświetlenia, a obecnie staje się meblem, czy małą architekturą. Dlatego proponowany tytuł wystawy „DOMena szkła – ASP Wrocław” odnosi się przede wszystkim do tego skojarzenia i w słowie domena jest to w sposobie zapisu wielką literą zaakcentowane. Prezentację tworzyć będą prototypy projektów profesorów i studentów powstałe w ostatnim czasie zarówno jako prace kursowe, dyplomowe licencjackie oraz magisterskie.
Tytuł wystawy wyznacza też zamysł, co do charakteru ekspozycji. Aranżacyjnie wyznaczać go będą konstrukcje w postaci szkieletów domów, które wydzielać będą pewne grupy przedmiotów w kontekście funkcji lub sposobu wykorzystanej technologii do ich wykonania.

Monika Kosteczko-Grajek

W Katedrze Szkła  Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu kreatywne podejście do rozwiązywania zagadnień projektowych, związanych z przedmiotem użytkowym ze szkła, to jeden z zasadniczych elementów jej działalności naukowo badawczej oraz dydaktycznej. Pedagodzy i studenci realizują swoje aspiracje twórcze na drodze projektowej wykorzystując też doświadczenia płynące z pracy artystycznej ze szkłem. Szkło bowiem stanowi tworzywo, które traktowane jest jako nowe medium artystyczne, jednak przede wszystkim jest tym materiałem, który towarzyszy nam w naszej codzienności. To nie tylko jako wyznacznik współczesnej architektury, ale przede wszystkim szereg przedmiotów codziennego użytku. Szkło w kontekście funkcjonalnym związane jest poprzez wielowiekową tradycję z  domem – wypełnia przestrzeń stołu, stanowi element oświetlenia ,pozwala przechowywać i dekorować. Dlatego tytuł wystawy „DOMena szkła – ASP Wrocław” odnosić się przede wszystkim do tego skojarzenia, ale również ma znamionować fakt, że to właśnie szkło stanowi specjalność wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a Katedra Szkła ewenement na akademickiej mapie artystycznej.  Prezentację tworzą prace projektowe dydaktyków Katedry Szkła i powstałe pod ich kierunkiem  prototypy projektów studenckich powstałe w ostatnim czasie, zarówno jako prace kursowe, jak i dyplomowe licencjackie i magisterskie. Wystawa wizualnie potwierdza fakt, iż domeną szkła jest funkcja i piękno wynikające z natury tworzywa.

Beata Mak-Sobota

baner projektu

Mówią i pisza o nas:
Radio PiK        TVP Bydgoszcz        Tygodnik Bydgoski
 

Autorzy wystawy: Beata Mak-Sobota (kurator), Monika Kosteczko-Grajek (koordynator)

Wystawy czasowe oraz stałe

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Zapowiedzi

Skarb Bydgoski. Biżuteria

Groza – w drodze do szaleństwa

Wystawa Czasowa

Groza – w drodze do szaleństwa

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK