Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Musejon dla Apteki pod Łabędziem

Musejon dla Apteki pod Łabędziem

12.09.2024

W ubiegły czwartek 12 września, Apteka pod Łabędziem jeden z dziewięciu oddziałów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, otrzymała z rąk Piotra Całbeckiego nagrodę Musejon za działania edukacyjne w 2023 roku – W polityce naszego regionu kultura jest priorytetowym obszarem, który konsekwentnie wspieramy od wielu lat. Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz tych, którzy edukują i promują tradycje naszego województwa – mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego podczas gali, która odbyła się w czwartek 12 września w Muzeum Okręgowe w Toruniu. Aptekę pod Łabędziem uhonorowano w kategorii „Edukacja i Regionalizm”.

Celem działalności edukacyjnej Apteki pod Łabędziem jest tworzenie stałych, wymiernych korzyści społecznych, przeciwdziałanie wykluczeniu oraz tworzenie społeczności zaangażowanej w życie Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Apteka skupia się na edukacji w zakresie ochrony środowiska, ziołolecznictwa oraz historii medycyny i farmacji. Umożliwia to praca w świetnie zgranym interdyscyplinarnym zespole, w skład którego wchodzą: Wojciech Ślusarczyk (kierownik Pracowni Historii Farmacji i Medycyny w Dziale Historii, historyk), Dominika Raduńska-Pacholska (specjalista ds. edukacji), Anna Bijałd (inżynier zielarstwa), Jakub Nierebiński (absolwent medycyny), Dariusz Okoński (leśnik i teolog) oraz niezastąpione przy obsłudze gości Iwona Jackowska i Agnieszka Niepsuj.

Dla celów edukacyjnych stworzono w Aptece przestronną salę – Eksperymentatorium – zajmującą serce oddziału. Podczas przygotowywania oferty wykorzystywano m.in. nowoczesne metody edukacyjne (np. metoda D. Kolba). Program stanowił odpowiedź również na potrzeby społeczne wynikające z raportów urzędu miasta (np. „Diagnozy potrzeb i potencjału seniorów mieszkających na terenie Miasta Bydgoszcz”).

Pracownicy Apteki pod Łabędziem przygotowali różnorodną tematykę zajęć dla grup zorganizowanych. Stworzono program, w czasie którego grupy przygotowują naturalne kosmetyki np. wody zapachowe, kule do kąpieli czy balsamy do ust. Odwiedzających nas gości regularnie zapraszamy również do dawnego ogrodu aptecznego na zapleczu kamienicy przy Gdańskiej 5. Jest to tzw. Ogród Społecznika i Społeczniczki.

„MUSEJON – Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku” to konkurs ustanowiony w 2019 roku przez Kujawsko-Pomorskie. Jego organizatorzy nagradzają najlepsze projekty realizowane przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK