Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Spacer tropem bydgoskiego street-artu – murale Śródmieścia

Spacer tropem bydgoskiego street-artu – murale Śródmieścia

28.09.2024

Kup bilet ONLINE

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

sobota, 28 września 2024, godz. 12.00

Spacer tropem bydgoskiego street-artu – murale Śródmieścia – wykład plenerowy dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie jest częścią cyklu Tematyczny Spacer Historyczny

W ciągu ostatnich kilkunastu lat murale zawojowały polskie miasta, stając się dominującą formą sztuki w przestrzeni publicznej. Niezwykła popularność wielkoformatowego malarstwa jako medium działającego na szerokie grono odbiorców spowodowała, że obecnie można je spotkać wszędzie i w różnym wydaniu: od niebanalnych pomysłów przez prace przeciętne do kłujących w oczy przykładów „muralozy” i „muralopolo”. Jak moda na murale wpłynęła na krajobraz Bydgoszczy, gdzie z roku na rok ich przybywa? Zapraszamy na spotkanie w Śródmieściu, które – jako street-artowe zagłębie Bydgoszczy – obfituje w interesujące realizacje, zarówno wielkopowierzchniowe, widoczne z daleka, jak i kameralne, poukrywane w zakamarkach podwórek i ulic. Znajdziemy tu murale upamiętniające ważne wydarzenia i postaci w dziejach miasta, pogłębiające świadomość lokalnej kultury i tradycji, poruszające ważne kwestie społeczne, służące procesom rewitalizacji i promocji miasta czy wreszcie będące po prostu sztuką dekoracyjną. Spacer tropem konkretnych prac będzie okazją do przyjrzenia się nie tylko ich estetyce, treściom i funkcji, ale także ewolucji polskiego muralizmu jako ważnego zjawiska artystycznego i socjologicznego.

Emilia Ziółkowska-Ganc – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza XIX-wieczną z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich szlaków, kawy i Monty Pythona.

Wstęp: 5 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Awaria windy w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Komunikat

Awaria windy w Galerii Sztuki Nowoczesnej

Zbiory Archeologiczne we wrześniu zamknięte

Komunikat

Zbiory Archeologiczne we wrześniu zamknięte

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK