DR HAB. ZBIGNIEW TUCHOLSKI, PROF. PAN

Prelegent

DR HAB. ZBIGNIEW TUCHOLSKI, PROF. PAN

Instytut Historii Nauki PAN

Zbigniew Tucholski – doktor habilitowany, profesor Instytutu Historii Nauki Państwowej Polskiej Akademii Nauk im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów Autor licznych książek i artykułów naukowych na temat systemów transportu wojskowego, historycznego rozwoju taboru kolejowego, kolei przemysłowych i wąskotorowych linii PKP, a także infrastruktury żeglugi śródlądowej. Prowadził badania w zakresie planów militarnego wykorzystania kolei w okresie PRL, a także badania zabytków techniki i architektury z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz badania związane z historią początków polskiego muzealnictwa technicznego w okresie międzywojennym, a także jego wojennych zniszczeń. W latach 2009 – 2012 przewodniczący Rady Naukowej Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W latach 2010-2013 rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie zabytków techniki. W latach 2011-2014 członek Rady Naukowej Instytutu Historii Nauki PAN. Od 2012 r. członek Rady ds. Muzeów Politechniki Warszawskiej.