DR HAB. DOROTA FOLGA-JANUSZEWSKA, PROF. ASP

Prelegent

DR HAB. DOROTA FOLGA-JANUSZEWSKA, PROF. ASP

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historyk sztuki, muzeolog, krytyk. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzowała i habilitowała. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i kierownik Zakładu Teorii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. W l. 2008-2014 autorka programu studiów muzeologicznych na UKSW w Warszawie (Kierownik Katedry i dyrektor Instytutu Muzeologii). W latach 1979–2008 pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie (wieloletni kurator Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych, wicedyrektor ds. Naukowych i Edukacji, dyrektor). Członek Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM UNESCO, prezydent ICOM-Polska (w l. 2002-2008 i ponownie 2012-2018) oraz MOCO ICOM, 2016 r. prezydent Komitetu ds. Rezolucji ICOM, członek AICA. Ekspert Rady Europy ds. muzeów, ekspert UNESCO High Level Forum on Museums oraz ekspert w programach MNiSW , członek interdyscyplinarnego Zespołu NPRH, członek wielu rad naukowych i muzealnych. Związana 1980-2010 z wieloma instytucjami, w tym m. in. Centro di Studi Andrea Palladio w Vicenzy, Institut fur die Wissenschaften vom Menschen i Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, Musee Picasso w Paryżu, Indira Gandhi National Center For Arts w New Delhi w Indiach, Klee Stiftung i Kunstmuseum w Bern (Szwajcaria). Autorka ponad 300 publikacji z zakresu muzeologii, teorii i sztuki XVII–XX w. Kuratorka 56 wystaw.