Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939

TYTUŁ: Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939CENA:
AUTOR:Barbara Chojnacka
WYDAWNICTWO:Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
ROK WYDANIA:2023
ISBN:978-83-63572-85-3 (druk), 978-83-63572-87-7 (pdf), 978-83-63572-89-1 (mobi), 978-83-63572-86-0 (epub)
JĘZYK:polski (streszczenie w jęz. angielskim)
ILOŚĆ STRON:492
FORMAT:21 x 27,5 cm
OPRAWA: oprawa miękka
CENA:druk: 131,25,- zł; e-book: 99,75 zł
STRESZCZENIE:Książka jest pierwszą monografią poświęconą życiu artystycznemu i środowisku plastycznemu Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym, skupiającą się na sztukach plastycznych. W kolejnych rozdziałach, w ujęciu chronologiczno-problemowym, zaprezentowano działalność najważniejszych instytucji i towarzystw opieki nad sztuką oraz związków i ugrupowań plastycznych, określających specyfikę kształtującego i zmieniającego się życia artystycznego.

Przedstawiono szkolnictwo artystyczne (Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego), dynamiczną działalność wystawienniczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, kulturotwórczą rolę Muzeum Miejskiego, zwłaszcza w odniesieniu do lokalnego środowiska artystycznego, funkcjonowanie powstających w Bydgoszczy związków i ugrupowań artystów, działalność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Rady Artystyczno-Kulturalnej.

Ostatni z rozdziałów stanowi uzupełnienie bydgoskiego życia artystycznego o zjawiska pozainstytucjonalne, m.in. początki prywatnego kolekcjonerstwa. Narodziny i dynamiczny rozwój nowego, lokalnego ośrodka sztuki przywołują artyści, zarówno znani, zapisani na kartach historii (Antoni S. Procajłowicz, Jan Wysocki, Jerzy Rupniewski, Karol Mondral), jak i zapomniani (Wacław Gromek, Kazimierz Lipiński, Kazimierz Z. Rafiński).

Książka wypełnia lukę w badaniach nad sztuką polską międzywojnia, przyczyniając się do uzupełnienia artystycznej mapy kraju. Publikacja obejmuje nowe, nieznane dotychczas materiały archiwalne i ikonograficzne, w istotny sposób wzbogacając wiedzę o bydgoskim środowisku artystycznym, a w szerszym kontekście o relacjach i kontaktach pomiędzy ośrodkami artystycznymi w całej Polsce. W publikacji istotną rolę odgrywają zagadnienia kulturotwórczej roli Muzeum Miejskiego, z przedstawieniem działalności wystawienniczej i kolekcjonerskiej w dziedzinie sztuki.

W związku z tym książka została włączona do programu obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

LINK DO ZAKUPU WERSJI DRUKOWANEJ:Kup publikację ONLINE 131,25 zł
LINK DO ZAKUPU E-BOOK:Zamów publikację e-book ONLINE 99,75 zł

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK