W Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej mieści się oddział muzeum, który zajmuje się historią Bydgoszczy i regionu. Pierwotnie Spichrze stanowiły zespół pięciu budynków o konstrukcji szachulcowej, datowanych na przełom XVIII i XIX w. i pełniły funkcję magazynów zbożowych. Spichrze usytuowane nad brzegiem Brdy, w ścisłym centrum miasta, były kluczowymi obiektami dla obsługi portu. Przechowywane tutaj zboże przeładowywano na barki i transportowano do Gdańska. Między innymi od zasobności spichrzy i handlu zbożem zależał dobrobyt Bydgoszczy.
W lutym 1960 r. dwa skrajne spichrze spłonęły w ogromnym pożarze. Po dokonaniu koniecznych prac adaptacyjnych, zakończonych w 1964 r., dwa spichrze o numerach 9 i 11 zostały przeznaczone na cele muzealno-wystawiennicze, a w trzecim (nr 7) ulokowano siedzibę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych Estrada. Po gruntownym remoncie budynku nr 7 przeprowadzonym w latach 1993-2002, władze Bydgoszczy przekazały cały zespół spichrzy Muzeum Okręgowemu. Natomiast dwa pozostałe obiekty poddane pracom remontowym w latach 1998-2006, od 2004 r. sukcesywnie oddawano do użytku.
Obecnie w Spichrzach nad Brdą mieszczą się działy i pracownie merytoryczne: Dział Historii (Pracownia Historii Bydgoszczy i Regionu, Pracowania Historii Powszechnej, Pracownia Fotografii Historycznej, Pracownia Etnografii) oraz Dział Sztuki (Galeria Grafiki i Rysunku, Pracownia Muzyczna). Prezentowane są tutaj ekspozycje historyczne z wystawą stałą „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy” na czele.
Dzisiaj zabytkowe Spichrze nad Brdą są jednym z symboli Bydgoszczy. Widnieją także w logotypie promującym miasto.