Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen

Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen

Koncepcja wystawy powstała jesienią 2022 roku podczas pobytu artystki w Bydgoszczy, kiedy zdecydowano, że planowany pokaz będzie realizacją stworzoną specjalnie do określonego wnętrza ekspozycyjnego, uwzględniającą walory miejsca, czasu i przestrzeni stanowiących spójną całość. Specyfika miasta znajdzie odzwierciedlenie w kilku realizacjach, które z uwagi na unikatowość prac i zastosowany materiał w większości wykonywane będą przez autorkę podczas rezydencji artystycznej w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Bezpośrednie nawiązanie do Bydgoszczy stanowi zespół pocztówek z motywami przybliżającymi miejsca, które zainspirowały fińską twórczynię.

Hanna Oinonen w swoich działaniach wykorzystuje różne media i materiały, często nawiązując do świata natury, dawnego rękodzieła i fotografii. Na ekspozycji w MOB zaprezentuje obiekty i instalacje artystyczne tworzone z uprawnych roślin ozdobnych i roślin pochodzących ze środowiska naturalnego (rośliny żywe, suszone, preparowane). Niektóre z tych realizacji zakomponowane są z przedmiotów codziennego użytku, jak żyrandole, ławki, i krzesła, użytych wtórnie, a pozyskanych z recyklingu i przekształconych na potrzeby aranżacyjne wystawy. Dominujące na ekspozycji obiekty roślinne wzbogacą kompozycje – „obrazy” haftowane ściegiem krzyżykowym, najczęściej poruszające aktualne kwestie społeczne.

Idea sztuki Hanny Oinonen skupia się na wyrażeniu kruchości życia, pragnieniu uchwycenia przemijających chwil, zanikających miejsc wspomnień. Wiele prac artystki zawiera wątki autobiograficzne, a do najczęściej powracających motywów należą czas i pamięć. Ekspozycja będzie obejmowała kilka wyodrębnionych w przestrzeni działów, w których znajdą się m.in. Wiszące ogrody, Wszystkie te chwile, Herbarium – Zielnik, Mapa Bydgoszczy oraz otwarty wciąż projekt Stało się to pewnego dnia, kontynuowany od 2018 roku.

Hanna Oinonen (ur. 1971 Tornio, Finlandia) jest artystką wizualną, mieszkającą w Tampere w Finlandii. W 2000 roku ukończyła szkołę artystyczną Kankaanpää (Politechnika Satakunta), a następnie studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytucie Sztuki w Lahti. Pierwsza wystawa indywidualna artystki odbyła się w Tibilisi w Gruzji (2002). Od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, prezentując swoje prace w Finlandii i za granicą. Dzieła Hanny Oinonen znajdują się w kolekcjach publicznych, m.in. w Finlandii – State Art Collection oraz w Helsinkach – City Art Museum i Saastamoinen Foundation. W swojej twórczości wykorzystuje różne media I materiały, często nawiązując do dawnego rękodzieła. Jest autorką obiektów i instalacji, A jej realizacje stanowią spójną całość z przestrzenia wystawienniczą. Wiele prac Hanny Oinonen zawiera wątki autobiograficzne, A do najczęściej powracających motywów należy czas, pamięć, pragnienie uchwycenia przemijających chwil.

-‍————–

• Projekt Bydgoszcz i inne historie. Wystawa prac Hanny Oinonen, Laureatki MTG Kraków 2021. Wystawa w programie towarzyszącym Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2024
  • miejsce: Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
  • kurator: dr Barbara Chojnacka