Archiwum wystaw:
10. Vintage Photo Festival
12.09.2024 13.10.2024
Galeria Sztuki Nowoczesnejul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Archiwum wystaw:
12.09.2024 13.10.2024
Galeria Sztuki Nowoczesnej
Czy sztuczna inteligencja zastąpi fotografię analogową? Na to pytanie odpowie 10. edycja Vintage Photo Festivalu – Międzynarodowego Festiwali Miłośników Fotografii Analogowej.
Współczesne i dawne oblicza fotografii analogowej, czyli 10. jubileuszowa edycja Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Miasto od lat może pochwalić się bogatymi tradycjami fotograficznymi, jak i współczesnymi działaniami na rzecz odkrywania na nowo fotografii analogowej. To właśnie tu przez dziesięciolecia produkowano słynne papiery Foton Brom do fotografii czarno-białej, na której Polscy artyści tworzyli swoją sztukę. I to tutaj zjeżdża cały świat z nostalgii za dawną fotografią. Tymczasem w ciągu minionego ponad półtora roku powstało około 15 miliardów obrazów stworzonych przy pomocy AI, czyli mniej więcej tyle, ile zdjęć wykonano przez pierwsze 150 lat istnienia fotografii. Obecność sztucznej inteligencji w fotografii widać także w konkursach fotograficznych. Mimo to wciąż obserwujemy rosnący trend na fotografię analogową, która, paradoksalnie, przeżywa renesans właśnie dzięki postępom cyfryzacji. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Dziedzictwo” rozumiane jako spuścizna różnorodnych technik fotografii tradycyjnej, archiwów fotograficznych czy koncepcji, które kształtują współczesne trendy oraz prowokuje do przyjrzenia się pragnieniu zachowania dziedzictwa wobec szybko rozwijających się technologii.
SARAH MOON | MAGDALENA WOSINSKA | AGNIESZKA OSIECKA | JAGODA PRZYBYLAK | GRZEGORZ PRZYBOREK | ZOFIA KULIK | JÓZEF ROBAKOWSKI | KATARZYNA KOZYRA | ANDRZEJ RÓŻYCKI | NATALIA LL | TADEUSZ WAŃSKI | LISEN STIBECK
Kolejnym wystawą, której nie można przeoczyć jest pokaz zdjęć Magdaleny Wosińskiej. Jedną z gościń specjalnych 10. edycji festiwalu będzie Magdalena Wosinska jedna z najbardziej cenionych fotografek w USA, która od początku swojej kariery większość prac tworzy na kliszy. Pracowała z największymi gwiazdami światowego formatu, takimi jak Helen Mirren, George Clooney, Ben Affleck czy Joaquin Phoenix. Na festiwalu ważne miejsce zajmują prace współczesnych twórców, którzy jako środek wypowiedzi sięgają do dawnych technik fotograficznych. Jak co roku swoje prace zaprezentują finaliści konkursu Vintage Grand Prix, którego celem jest ukazanie najnowszych i najciekawszych trendów w fotografii analogowej. W programie wystawy indywidualne zaprezentują także finaliści z poprzednich lat, pokażemy m.in projekt „Limfa” nagrodzony na 20. edycji prestiżowego konkursu Julia Margaret Cameron Award Katarzyny Kryńskiej, entuzjastki fotografii analogowej, która pracuje z materiałami światłoczułymi i eksperymentuje z XIX-wiecznymi procesami fotograficznymi. Z kolei Iwona Germanek pokaże swój najnowszy cykl „Zapach”, w którym łączy archiwa fotograficzne z autorskimi technikami malarskimi.
Wystawa szwedzkiej artystki Lisen Stibeck, Interwoven Visions, zaprezentowana w Muzeum Dimbola w ramach 30-lecia otwarcia dla publiczności domu pionierskiej wiktoriańskiej fotografki, Julii Margaret Cameron, składa się z selekcji fotografii, które wchodzą w dialog z rzemiosłem i artystyczną wizją jednej z najbardziej cenionych artystek XIX wieku. Lisen Stibeck w swojej fotografii wykorzystuje tradycyjne i nowoczesne techniki fotograficzne, eksplorując temat uniwersalnych kobiecych doświadczeń i manifestację onirycznej rzeczywistości.
W przestrzeni miasta pojawi się wystawa plenerowa. Na płycie Starego Rynku stanie mobilny Fotoplastikon, prezentujący wystawę archiwalnych fotografii Bydgoszczy we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.
Renesans fotografii analogowej odzwierciedlają też festiwale poświęcone fotografii tradycyjnej powstające na świecie. Podczas 10. edycji festiwalu publiczność będzie miała okazję do wzięcia udziału w konferencji „Meet and Mix”, na której pojawią się przedstawiciele festiwali m.in z Australii, Meksyku, Portugalii, Włoch, Hiszpanii, czy Finlandii. Będzie to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania swojej twórczości przed międzynarodowym gronem jury podczas planowanego przeglądu portfolio.
Szczególnie mocną stroną Vintage Photo Festival jest popularyzacja archiwów kobiet artystek, które tworzyły wartościowe zjawiska w polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej po 1945 roku. Niewątpliwe do tego grona można zaliczyć Jagodę Przybylak. We współpracy z Fundacją Arton zaprezentowana zostanie pierwsza pośmiertna wystawa prac artystki.
Pojawi się również wątek fotografii jako formy notatki, czyli wystawa zdjęć Agnieszki Osieckiej. Artystka, świetna obserwatorka, traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym. Wystawa prac Osieckiej zostanie pokazana podczas bydgoskiego festiwalu dzięki uprzejmości MOCAK-u.
Ponadto, partner główny tegorocznej edycji, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, zaprezentuje fragment swojej niezwykle bogatej kolekcji fotografii. Wśród autorów są m.in.: Grzegorz Przyborek, Tadeusza Wański, Zofia Kulik, Józef Robakowski, Andrzej Różycki, czy Joanna Rajkowska, Natalia LL, Katarzyna Kozyra.
Zaprezentowane zostaną także unikatowe materiały z archiwum Mariusza Hermanowicza z lat 70., 80. i 90. XX wieku, będącym pod opieką Fundacji Archeologia Fotografii. Ekspozycja łączy fotografie autora i niepublikowane dotąd zeszyty, mailarty, utwory poetyckie i maszynopisy, wydobywając związek między słowem a obrazem w jego twórczości.
Wystawa Czasowa
Wystawa Czasowa