Wydarzenie
Sztuka Azji Południowo-Wschodniej. Historia i trwanie
30.05.2025
Wydarzenie
30.05.2025
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
Wykład prof. Ryszarda Paczuskiego z cyklu Wykłady do wystawy
Południowo-wschodnia Azja to bardzo rozległy obszar zróżnicowany zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Na lokalne kultury nałożyły się tu najpierw wpływy cywilizacji indyjskiej i chińskiej, a w późniejszym okresie świata islamu oraz Europy. W świecie tym na przestrzeni tysiącleci wędrowali zarówno kupcy, jak i misjonarze, naukowcy czy dyplomaci. Te czynniki utworzyły złożoną mozaikę, w której wszystkie elementy istnieją obok siebie współcześnie, nadal wzajemnie oddziałując. Stąd obok rozległych zespołów archeologicznych możemy obserwować żywą tradycję we wszystkich jej wymiarach, a nawet fenomen powracania kultu do odsłoniętych przez archeologów i odrestaurowanych świątyń. Szczególnie silnie odznaczają się tu wpływy cywilizacji indyjskiej z kulturą sanskrycką, hinduizmem i buddyzmem. Dzięki trwałości materiałów widać je najwyraźniej w rzeźbie i architekturze takich zespołów jak Bagan, Angkor, Prambanan czy Borobudur. Odcisnęły one jednak niezatarte piętno na całej strukturze oraz obyczajowości współczesnych państw regionu i przetrwały nawet w tak ulotnej formie jak teatr cieni, w tym indonezyjski wajang kulit. Jednocześnie w wielu bardziej izolowanych terytoriach do XX wieku funkcjonowały też niezależne społeczności plemienne zachowujące do dzisiaj swoją odrębność kulturową.
Dr hab. n. med. Ryszard Paczuski – absolwent studiów magisterskich biologii molekularnej (1984) oraz archeologii (1986) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracownik kolejno: Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Akademii Medycznej w Bydgoszczy, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2004 roku dr hab. n. medycznych i profesor UKW i UWM. Autor 156 publikacji. Znawca i popularyzator wiedzy o kulturze i sztuce Dalekiego Wschodu. Od 1985 roku odbył tam ponad 30 podróży, odwiedzając wszystkie kraje regionu.
Wstęp: 10 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu biletów!