Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Kieszonkowa metropolia – spotkanie z Michałem Tabaczyńskim

Kieszonkowa metropolia – spotkanie z Michałem Tabaczyńskim

20.05.2025

wtorek, 20 maja 2025 r., godz. 17.00

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4, sala audiowizualna

Kieszonkowa metropolia – bydgoska premiera książki Michała Tabaczyńskiego

W swojej książce Michał Tabaczyński przekonuje, że na tożsamość tego miejsca składają się „gorączka niedookreślenia” i wyparta przeszłość. Nowoczesność przynieśli tu Niemcy, inwestując w Pruską Kolej Wschodnią i kanał łączący Noteć z Brdą. Projektowali swój mały Berlin, miasto idealne, którego ślady widać do dziś. Znani pisarze, owszem, odwiedzali Bydgoszcz, ale stacjonowali w koszarach (Heinrich Böll) albo pracowali w miejskiej rzeźni (J.D. Salinger). Mniej znani, jak Mieczysław Piotrowski, umieszczali tu akcję swoich najlepszych powieści. Nad tym „miastem niczyim” musiała się jednak unosić szczególna aura, skoro w międzywojniu stało się ezoteryczną stolicą Polski, do której zjeżdżali jasnowidze, by zakładać swoje wydawnictwa i gabinety. Kieszonkowa metropolia to także książka osobista, bo Michał Tabaczyński opowiada o swoim miejscu urodzenia – to wyprawa w głąb siebie, do „miasta, którego nie ma”. Może właśnie w Bydgoszczy najlepiej się myśli o czasie, pamięci i historii?

„Krzyżują się tu historie naszego świata, Bydgoszcz o każdym jego aspekcie ma coś zajmującego do powiedzenia. Opowiada porywająco o niedolach nowoczesnego mieszczaństwa, narodowej zemście, rasowej nienawiści, tryumfie nieracjonalności. Ale także o pięknej epoce europejskiej cywilizacji, zjawiskowości architektury, która ma zdolność do kształtowania ludzkiej świadomości, o geniuszu, kreatywności, wolności, bajecznym bogactwie. Bydgoszcz opowiada nam Polskę spoza tradycyjnego centrum polskich mitów, ludowych legend i arcypolskich tożsamościowych fabuł. Gdzieś z boku i z oddali. Nie pretenduje do odgrywania roli centrum świata. Jest jego podwórkiem”.

Michał Tabaczyński

 

Michał Tabaczyński (ur. 1976) – pisarz i tłumacz (z angielskiego i czeskiego). Autor kilku książek, w tym zbiorów szkiców Widoki na ciemność i Legendy ludu polskiego oraz głośnego eseju Pokolenie wyżu depresyjnego. Ostatnio opublikował esej podróżny Święto nieważkości. Z angielskiego przełożył m.in. antologię współczesnej poezji amerykańskiej Parada równości, Anatomię melancholii Roberta Burtona (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2021), Pożegnanie z biblioteką Alberto Manguela i Asortyment strapień Lydii Davis, a z czeskiego wybory wierszy Jana Skácela oraz Bogdana Trojaka.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Oferta pracy: Dział Księgowości

Komunikat

Oferta pracy: Dział Księgowości

Komunikat ws. odpowiedzi na kwerendy

Komunikat

Komunikat ws. odpowiedzi na kwerendy

Utrudniony kontakt z Exploseum

Komunikat

Utrudniony kontakt z Exploseum

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK