Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Haft pałucki – warsztaty z Krystyną Ługiewicz

Haft pałucki – warsztaty z Krystyną Ługiewicz

16.08.2025

Kup bilet ONLINE

Spichrze nad Brdą

sobota,16 sierpnia 2025,godz. 12.00

Haft pałucki to unikalna tradycja regionu Pałuk – białe i czarne nici, bielone płótna i tiul, motywy roślinne oraz dekoracje na czepcach, halkach, fartuchach i piekielnicach. W 2025 roku został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jako symbol lokalnej tożsamości

Warsztaty poprowadzi Krystyna Ługiewicz – rodowita Pałuczanka, hafciarka z ponad 45-letnim doświadczeniem, twórczyni ludowa z tytułem od 1988 roku i członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1994 roku. Odznaczona Medalem „Zasłużony dla kultury”, tytułem Mistrza Sztuki Ludowej i Mistrza Tradycji oraz zaszczytnym tytułem Honorowego Obywatela Miasta Wągrowca.

Przez dziesięciolecia prowadziła koła hafciarskie w Rogowie i Wągrowcu, z którymi przygotowywała liczne wystawy, pokazy i edukacyjne działania. Jej koło hafciarskie przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu jest dziś jednym z największych w Polsce. Jej prace – czepce, kryzy, hafty użytkowe – znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. w Toruniu, Poznaniu, Włocławku, Żninie i Bydgoszczy, ale jej haft dotarł również do Australii, Kenii czy Kanady.

Na warsztatach uczestnicy nauczą się wyszywać tradycyjne pałuckie motywy kwiatowe białą nicią na szarym tle. Poznają również podstawowe ściegi oraz opowieści o hafcie na czepcach, fartuchach i piekielnicach. Warsztaty mają charakter otwarty – nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, a wszystkie materiały zapewnia organizator.

To wyjątkowa okazja, by poznać tę żywą tradycję z rąk jednej z jej najwybitniejszych przedstawicielek.

 

———

Miejsce: Spichrze nad Brdą

Czas trwania: 3h

Dla kogo: młodzież i dorośli

Wstęp: 18 zł/os., Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl. Decyduje kolejność zakupu biletów!

 

Poznaj się z rękodziełem to cykl 8 warsztatów poświęconych niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu regionu kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne techniki rękodzieła ludowego: tworzenie pająków, naukę kujawiaka, kuchnię regionalną, plecionkarstwo, malowanie na szkle, haft pałucki oraz zdobienie bombek inspirowanych fajansem włocławskim. Zajęcia poprowadzą twórcy ludowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Projekt ma na celu zapoznanie uczestników z tradycyjnymi technikami rękodzielniczymi, umożliwiając im samodzielne wykonanie przedmiotów związanych z dziedzictwem regionu. Działania będą sprzyjać międzypokoleniowemu przekazowi tradycji, wzmocnieniu tożsamości lokalnej oraz popularyzacji kultury ludowej.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji w ramach programu Nasze tradycje.

 

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Muzeum poszukuje obrazów Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego

Komunikat

Muzeum poszukuje obrazów Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego

Oferta pracy dla asystenta konserwatorskiego w Dziale Konserwacji Zbiorów

Komunikat

Oferta pracy dla asystenta konserwatorskiego w Dziale Konserwacji Zbiorów

Muzeum rekrutuje do Działu Komunikacji i Wydawnictw

Komunikat

Muzeum rekrutuje do Działu Komunikacji i Wydawnictw

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK