Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Oferta Edukacyjna MOB na lata 2024-2025

Przedstawiamy ofertę na rok szkolny 2024-2025 dla przedszkoli, szkół podstawowych, młodzieży w wieku 12+, osób ze szczególnymi potrzebami oraz dorosłych

Muzeum stwarza unikalną okazję do przeżycia wyjątkowych doświadczeń związanych z poznawaniem otaczającego świata.

Zapraszamy do naszych wnętrz: złożenia wizyty w Domu Leona Wyczółkowskiego, w którym poczujemy artystyczną atmosferę związaną z twórczością i życiem naszego patrona, wybitnego malarza i grafika oraz jego żony Franciszki. Zachęcamy do odwiedzenia Europejskiego Centrum Pieniądza, gdzie prezentowany jest Skarb Bydgoski – olśniewający nie tylko bogactwem użytych materiałów – złota i cennych kamieni, ale także kunsztem rzemiosła złotniczego i aurą przygody związanej z poszukiwaniem oraz odkrywaniem jego tajemnic.

Proponujemy podróż w czasie w Zbiorach Archeologicznych, w których natkniemy się na pierwsze ślady życia człowieka na pograniczu Pomorza i Wielkopolski oraz poznamy wczesnośredniowieczne początki dziejów grodu i jego legendarnego założyciela – Bydgosta. W charakterystycznych Spichrzach nad Brdą, które stają się Muzeum Historii Bydgoszczy – polecamy spacer podczas którego poznamy m.in. NAJważniejsze wydarzenia, NAJstarsze widoki oraz NAJwięcej autentycznych bydgoskich pamiątek, a także doświadczymy wyjątkowego spotkania z dawnymi mieszkańcami naszego miasta – bydgoszczanami i gwarą, którą się posługiwali. Następnie możemy udać się do Gmachu Głównego Muzeum (ul. Gdańska 4), tutaj dowiemy się co to jest muzeum i zwiedzimy jego zakamarki. Zaprosimy także do świata sztuki (pełnego obrazów, rzeźb, instalacji), w którym to co rzeczywiste może przenikać się z nierzeczywistym. Wędrówkę po świecie wyobraźni kontynuujemy w Galerii Sztuki Nowoczesnej, w której zapoznamy się zarówno z dawnymi jak i aktualnymi trendami w sztuce, prezentowanymi podczas wystaw czasowych.

Wyjątkowym doświadczeniem jest niewątpliwie wizyta w Exploseum, dawnej fabryce materiałów wybuchowych, w której zdobędziemy różne sprawności podczas gier terenowych i warsztatów. Natomiast najwięcej o zdrowiu, higienie, środkach leczniczych dowiemy się w Aptece pod Łabędziem, w której nauczymy się przyrządzać herbatę (m.in. na dobry humor) i zwiedzimy jedyne w Polsce laboratorium galenowe. Podróż możemy zakończyć (lub zacząć) w Centrum Edukacji Muzealnej znajdującym się na Wyspie Młyńskiej, w którym spotkamy mieszkańców Wyczółkowego Lasu, poznamy sztukę od kuchni oraz odkryjemy tajemnice pokoju Mariana Rejewskiego.

Misją Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (MOB) w zakresie edukacji jest tworzenie możliwości i rozwijanie umiejętności interpretacji materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Działalność edukacyjną w naszej instytucji prowadzi interdyscyplinarny Zespół edukatorów muzealnych pracujących w Dziale Edukacji, Dziale Historii Techniki oraz Pracowni Historii Farmacji i Medycyny Działu Historii, wspieranych przez pozostałych pracowników. Wynika to nie tylko ze specyfiki związanej z lokalizacją poszczególnych, często oddalonych od siebie części muzeum, ale także z potrzeby stworzenia atrakcyjnej propozycji aktywnego uczestnictwa przez społeczność zebraną wokół nich.

Łączy nas pasja, kreatywność i chęć projektowania dla naszych gości ciekawych doświadczeń, pokazujących rolę i istotę muzeum. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prezentowana oferta edukacyjna opiera się z jednej strony na zbiorach – muzealiach z różnych zakresów: sztuki, historii, rzemiosła artystycznego, numizmatyki, techniki,
archeologii, etnografii, fonografii i kultury muzycznej oraz medycyny i historii farmacji. Z drugiej na stworzeniu we wnętrzach muzeum (lub /i w jego otoczeniu), przyjaznej, pełnej emocji atmosfery spotkania z autentycznymi artefaktami a tym samym przestrzeń do poznawania i rozwoju samego siebie. Proces ten doskonale opisał Freeman Tilden słowami, które stały się również inspiracją do tematyki jednych z proponowanych w niniejszej ofercie zajęć: „Interpretując – rozumiemy, rozumiejąc – doceniamy, doceniając – chronimy”.

Zapraszamy do MOB – muzeum otwartego i bliskiego!

Anna Kornelia Jędrzejewska
Dyrektorka
Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK