MOB wspólnie z Fundacją Santander. Zielona Apteka wśród betonu śródmieścia

Ożywiamy podwórko na zapleczu Apteki pod Łabędziem, angażując do tego projektu około 700. dzieci i młodzieży z naszego miasta. Dzięki wsparciu Fundacji Santander tworzymy zieloną wyspę do nauki, zabawy i terapii.

W połowie grudnia zeszłego roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego otworzyło nowy oddział – Aptekę pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5. Nie jest to tylko miejsce kolejnej tematycznej ekspozycji (w tym przypadku historii bydgoskiego aptekarstwa), lecz także forum wymiany myśli oraz działań promujących ekologię i zdrowie.

Uwadze naszych edukatorów nie uszło podwórko na zapleczu apteki, jako miejsce do takich działań. Dlatego Muzeum Okręgowe jeszcze przed otwarciem „Łabędzia” postanowiło włączyć się w rewitalizację Ogrodu Społecznika, którym zawiaduje Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Jest to tzw. Zakątek Apteczny.

Uznaliśmy, że wspólna praca na pewno wzmocni więzi i przyczyni się do budowania lokalnej społeczności – mówi Dominika Raduńska-Pacholska, kustoszka Działu Edukacji MOB. – Szczególnie zależało nam na zaangażowaniu dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół, by twórczo wesprzeć edukację przyrodniczą – podkreśla. – Wraz z Fundacją Santander w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam Eko” przygotowaliśmy program dla 700. Uczniów.

Realizacja projektu rozpoczęła się już w czerwcu 2022 r. Podczas prac i warsztatów w ogrodzie i aptecznym eksperymentatorium, uczestnicy uczą się jak współdziałać z przyrodą, uprawiać rośliny i wykorzystywać ich właściwości. Podczas szeregu warsztatów komponują m.in. zielniki z wykorzystaniem techniki cyjanotypii, mieszanki przyprawowe z ziół, perfumy w balsamie. Będą też tworzyć kremy, wyciągi i maceraty.

Wraz z wiosną zaczniemy porządkować nasz zielony zaułek, by dalej kontynuować w nim zabawę i edukację.

Wszystkich miłośników przyrody zapraszamy do współpracy w ramach Muzealnego Klubu Wolontariatu – zachęca Dominika Raduńska-Pacholska.

Więcej informacji o ofercie edukacyjnej  –>> [KLIKNIJ]