Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters

Bydgostiana – cykl konferencji

O KONFERENCJI

Tematyka interdyscyplinarnej sesji z cyklu BYDGOSTIANA koncentruje się wokół bydgoskiej historii i kultury, a także problemów współczesnych miasta, takich jak polityka, gospodarka, rewitalizacja czy turystyka. Tytuł cyklu, zapoczątkowanego w 2021 roku, odnosi się do tzw. bydgostiany, czyli zabytków związanych z miastem nad Brdą, które gromadzi, przechowuje i udostępnia nasza instytucja kultury.

Celem przedsięwzięcia jest integracja osób prowadzących badania naukowe, które dotyczą przeszłości i różnorodnych dziedzin życia Bydgoszczy, a także stworzenie stałego miejsca spotkania, wymiany wiedzy, myśli, poglądów, doświadczeń i dyskusji dla lokalnych badaczy, pracowników instytucji kultury, działaczy społeczno-kulturalnych oraz ludzi nauki z rozmaitych krajowych ośrodków badawczych. Konferencja ma inspirować do podejmowania nowych, wytężonych badań nad Bydgoszczą oraz upowszechniać wyniki tychże dociekań naukowych szerokiemu gronu odbiorców.

Konferencję co roku organizują działające w ramach Działu Historii Pracownia Historii Bydgoszczy i Regionu oraz Pracownia Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem naukowym objął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Sesji patronują także zaprzyjaźnione z Muzeum Okręgowym uczelnie wyższe, instytucje kultury, oświaty: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałace Ostromecko, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy oraz Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Sesja przyczynia się do wzbogacenia, poszerzenia stanu wiedzy dotyczącego bydgoskiej kultury i sztuk plastycznych, architektury, gospodarki itp. Ponadto dzięki prowadzonym badaniom nasza wiedza o mieście i zachodzących w jego obrębie procesach jest sukcesywnie uzupełniana. Przy tej okazji wyznaczamy także nowe, pasjonujące obszary badawcze, utwierdzając się w przekonaniu, że Bydgoszcz jest ciekawym miastem, godnym permanentnych dociekań naukowych. Sesja gromadzi naukowców z wielu ośrodków badawczych, ludzi na co dzień związanych z bydgoską kulturą i społeczników. Wartością dodaną jest udział w wydarzeniu mieszkańców miasta, miłośników Bydgoszczy żywo interesujących się historią miasta i bacznie obserwujących rozwój metropolii.

Nasz cykl konferencji naukowych pn. BYDGOSTIANA został doceniony. Podczas Gali Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 15 czerwca 2023 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otrzymało prestiżowe wyróżnienie w kategorii Kultura – „za upowszechnianie kultury lokalnej i regionalnej, organizacje konferencji, które służą wymianie myśli i poglądów z zakresu historii współczesnej i regionalizmu”.

dr Anna Nadolska

Ogólnopolska konferencja naukowa Bydgostiana. Miasto i ludzie (2021)

Od 4 do 5 listopada 2021 roku odbyła się Ogólnopolska konferencja naukowa pn. Bydgostiana. Miasto i ludzie. Podczas pierwszej odsłony sesji pochylono się nad zagadnieniami dotyczącymi przemysłu i ogólnie gospodarki Bydgoszczy, kultury, w tym teatru, literatury, sztuki i architektury, religii i sportu oraz II wojny światowej i działań wystawienniczo-edukacyjnych prowadzonych w Bydgoszczy. Tematyka wydarzenia oscylowała także wokół sylwetek kilku osób związanych z naszym miastem.

Sesja zgromadziła dwudziestu sześciu prelegentów, którzy reprezentowali następujące ośrodki naukowe, instytucje kultury, szkoły itd.: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Collegium Medicum Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie oraz Pracownię Archeologiczną Imladris.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Pokłosiem konferencji jest praca zbiorowa Bydgostiana. Miasto i ludzie, pod red. naukową Anny Nadolskiej, t. I, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2023.

https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/towary/bydgostiana-i-miasto-i-ludzie-2024-cena-23-00-iksoris-id-960-t222.html

więcej:

Anna Nadolska, Ogólnopolska konferencja naukowa „Bydgostiana. Miasto i ludzie” (Bydgoszcz, 4-5 listopada 2021 r.) – sprawozdanie, „Tabularium Historiae”, t. X, 2021, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, s. 151-156.

https://czasopisma.ukw.edu.pl/index.php/th/article/view/1038

II Ogólnopolska konferencja naukowa Bydgostiana. Historia i współczesność (2022)

Od 10 do 11 czerwca 2022 roku odbyła się II Ogólnopolska konferencja naukowa pn. Bydgostiana. Historia i współczesność. W trakcie obrad pochylono się nad zagadnieniami dotyczącymi przemysłu i rzemiosła oraz ogólnie lokalnej gospodarki, kultury, sztuki i architektury. Problematyka sesji koncentrowała się wokoło historii i działalności organizacji społecznych czy instytucji kulturalnych oraz sylwetek kilkunastu osób związanych z naszym miastem – znanych i tych jeszcze do niedawna anonimowych. Silnie zarysowana została także kwestia tożsamości regionalnej oraz wątek feministyczny.

W konferencji wzięło udział trzydziestu dwóch prelegentów, którzy reprezentowali następujące ośrodki naukowe i instytucje kultury: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechnikę Bydgoską, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Fancy Properties Siembida sp.j., Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy – Muzeum Oświaty, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Pokłosiem konferencji jest praca zbiorowa Bydgostiana. Historia i współczesność, pod red. naukową Anny Nadolskiej, t. II, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2023.

https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/towary/bydgostiana-ii-historia-i-wspolczesnosc-2024-cena-37-00-iksoris-id-961-t223.html

Link do programu II edycji w 2022 r.: LINK

III Ogólnopolska konferencja naukowa Bydgostiana. Kultura i muzeum (2023)

Od 25 do 26 maja 2023 roku odbyła się III Ogólnopolska konferencja naukowa pn. Bydgostiana. Kultura i muzeum. Podczas trzeciej sesji nie przypadkowo podjęto problematykę dotyczącą kultury i sztuki w Bydgoszczy oraz historii i działalności naszego muzeum, bowiem w 2023 roku przypadała 100. rocznica powstania bydgoskiego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Tak ważny zarówno dla samej placówki, jak i dla miasta jubileusz skłonił organizatorów konferencji do baczniejszego przyjrzenia się aktywności zbiorotwórczej i wystawienniczo-edukacyjnej lokalnej instytucji kultury, a także pracy pokoleń muzealników – specjalistów-pasjonatów, dzięki którym muzeum stale się rozwija i podejmuje kolejne, coraz ambitniejsze wyzwania.

W konferencji wzięło udział dwudziestu sześciu prelegentów. Reprezentowali oni następujące ośrodki naukowe, instytucje kultury i oświaty oraz stowarzyszenia: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Muzeum Uniwersyteckie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Pamięci Narodowej, Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Bydgoszcz Miasto, Koło Naukowe IDEO, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie oraz Towarzystwo Miłośników Solca Kujawskiego w Solcu Kujawskim.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

dr Anna Nadolska

Link do programu III edycji w 2023 r.: LINK

Bydgostiana IV. Tożsamość miasta w 2024 roku

W dniach 23-24 maja 2024 roku odbyła się IV Ogólnopolska konferencja naukowa pn. „Bydgostiana. Tożsamość miasta” zorganizowana przez funkcjonujące w ramach Działu Historii Pracownię Historii Bydgoszczy i Regionu oraz Pracownię Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Była to już czwarta odsłona interdyscyplinarnej sesji z cyklu Bydgostiana, której tematyka oscyluje wokół zagadnień związanych z historią i kulturą Bydgoszczy.

W tym roku tematem przewodnim sesji była tożsamość miasta, dlatego opowiadaliśmy o tożsamości Bydgoszczy przedstawiając życiorysy zasłużonych dla miasta ludzi, opisując wybrane miejsca i wydarzenia, działalność lokalnych placówek kulturalnych i oświatowych, ciekawe inicjatywy itd.

W konferencji wzięło udział blisko czterdziestu prelegentów (historyków, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, polonistów, socjologów, pedagogów, psychologów, a także regionalistów) reprezentujących następujące ośrodki naukowe, instytucje kultury i oświaty oraz stowarzyszenia: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,  Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Oświaty w Bydgoszczy, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, Urząd Miasta Szczecina, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dydaktyków IDEO, Kujawsko-Pomorskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem naukowym objął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Sesji patronują także zaprzyjaźnione z Muzeum Okręgowym uczelnie wyższe, instytucje kultury, oświaty itp.: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałace Ostromecko, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy oraz Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

Nasz cykl konferencji pn. Bydgostiana został doceniony. 15 czerwca 2023 roku odbyła się Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na której Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otrzymało prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Kultura” – „za upowszechnianie kultury lokalnej i regionalnej, organizacje konferencji, które służą wymianie myśli i poglądów z zakresu historii współczesnej i regionalizmu”.

 dr Anna Nadolska

Link do programu IV edycji w 2024 r.: LINK

ORGANIZATOR

PARTNER

PATRONAT HONOROWY

PATRONAT MEDIALNY

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne. Zakup online książek i gadżetów.

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK