Nowa oferta edukacyjna dla seniorów.

W październiku nasze muzeum rozpoczęło realizację nowego projektu, zatytułowanego „Coś dla ciała, umysłu i duszy. Zdrowi i aktywni seniorzy w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy”. Jest to cykl zajęć, przygotowany specjalnie z myślą o osobach powyżej 60 roku życia, realizowany w zróżnicowanej i atrakcyjnej formule (warsztaty, prelekcje, spacery tematyczne, spotkania integracyjne). Ideą, jaka przyświecała nam przy tworzeniu tego projektu, było holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu człowieka. Dlatego jego program został podzielony na trzy bloki tematyczne: CIAŁO, UMYSŁ i DUSZA.

Punktem wyjścia do zajęć w ramach modułu CIAŁO będzie „Catoptri Microcosmici” – unikalny w skali kraju atlas anatomiczny z XVII w. będący w zbiorach muzeum. Spotkania, prowadzone w Aptece pod Łabędziem (oddziale naszego muzeum przy ul. Gdańskiej 5), będą poświęcone profilaktyce zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem układu kostnego, i obejmą:

• wykład z anatomii człowieka w ujęciu historycznym,
      • pracę z modelami anatomicznymi,
      • warsztaty tworzenia maści i naparów z ziół i innych naturalnych składników.

Organizowane będą również okolicznościowe spotkania integracyjne (np. z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, czy Wielkanocy), poświęcone tematyce prozdrowotnej.

Spotkaniom w ramach modułu UMYSŁ patronuje wybitny bydgoszczanin i światowej sławy kryptolog – Marian Rejewski, którego życiorys stanowić będzie inspirację i punkt wyjścia dla zajęć obejmujących:

• spacery historyczne po Bydgoszczy śladami „pogromcy Enigmy”,
      • kreatywne warsztaty usprawniające pamięć,
      • gry towarzyskie, wzmacniające analityczne myślenie,
      • tematyczne warsztaty okolicznościowe (bożonarodzeniowe i wielkanocne).

Duchową opiekę nad modułem DUSZA sprawuje patron muzeum – Leon Wyczółkowski. Zajęcia proponowane w tym bloku, pobudzające kreatywność i rozwijające zmysł estetyczny, obejmą:

• spacery historyczne po Bydgoszczy śladami znamienitego artysty,
      • warsztaty graficzne,
      • warsztaty malarskie,
      • warsztaty origami.

Zajęcia w ramach modułu CIAŁO rozpoczną się w styczniu 2024 roku. Szczegółowe informacje zamieścimy na naszej stronie pod koniec 2023 roku. Zajęcia w ramach modułów UMYSŁ i DUSZA już trwają i odbywają się raz w tygodniu, w piątki o godzinie 14.00, na Wyspie Młyńskiej, w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerami telefonu: 52 58 59 910 lub 52 58 59 911 lub drogą mailową: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Cena: 5 zł/os/spotkanie.

Udział w zajęciach to szansa na doskonałą zabawę, a także możliwość zdobycia doświadczenia jako muzealny edukator! W ramach modułów UMYSŁ i DUSZA spróbujemy bowiem opracować scenariusz lekcji muzealnej stworzonej przez seniorów, dla seniorów. Projekt będzie realizowany w okresie od 10.2023 do 06.2024. Ma on otwartą formułę: można uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach lub tylko w wybranych.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich seniorów!

Sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN