Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Nowym muzealnym oddziałem – Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB.
Po zakończeniu prac remontowych, dawne pomieszczenia apteczne przy Gdańskiej 5 są udostępnione zwiedzającym. Apteka pod Łabędziem stała się nie tylko muzealnym oddziałem, ale także wystawą stałą.
Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r. zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na czas remontu dawne muzeum zostało zamknięte celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Po opracowaniu naukowym przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB zgromadzone eksponaty są udostępnione zwiedzającym. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.
W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, które nadały ekspozycji autentyczny charakter. Klienci dawnej apteki z pewnością pamiętają zdobiące wnętrze liczne figurki łabędzi; Muzeum prowadzi starania w kierunku wykupienia również tego, będącego obecnie w depozycie, fragmentu kolekcji.
Przystosowanie wnętrz przy Gdańskiej 5 do wymogów stawianych placówkom wpisanym do rejestru muzeów nie było prostym przedsięwzięciem, obiekt wymagał gruntownej przebudowy. Mimo tych trudności, Muzeum od początku dążyło jednak do tego, aby zaprezentować kolekcje, wykorzystując czas oczekiwania na otwarcie Apteki twórczo i owocnie. Muzealni edukatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży związaną z farmacją, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowego charakteru apteki. Dawniej było to przecież miejsce nie tylko wytwarzania i sprzedawania lekarstw, ale także produkcji świec, perfum czy marcepanu. Również te spotkania w formie warsztatów i pokazów odbywają się obecnie w w przestrzeni Apteki pod Łabędziem.
Apteka pod Łabędziem, podobnie jak dawniej Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Bogata historia tego miejsca, interesująca nie tylko ze względu na cenne zbiory, ale także historie osób zaangażowanych w jego powstanie i rozwój, idealnie wpisują się w szlakową ideę: podkreślenie „splecenia ze sobą losów bydgoszczan – rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników – z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła”.
Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.
Projekt pn.: „Poszerzenie oferty kulturalnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy poprzez dostosowanie lokalu przy ul. Gdańskiej 5 i obiektu przy ul. Mennica 6 na potrzeby muzealne” jest realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020