„Zielarstwo i ziołolecznictwo. Przeszłość – teraźniejszość”

18.10.2024 19.10.2024

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

piątek, 18 października - sobota, 19 października 2024

Sekcja Historii Farmacji Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacja Naukowa Bydgoska Szkoła Historii Nauk Medycznych zaprasza na II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Zielarstwo i ziołolecznictwo. Przeszłość – teraźniejszość”.

Program Konferencji:

Dzień I – 18 października (piątek)

• 8.00–10.00 Rejestracja uczestników
  • 10.00 Otwarcie konferencji
  • 10.00–11.40 Sesja I
      • Anna Lasek (Poznań), Wybrane leki roślinne stosowane w dolegliwościach kobiecych według podręcznika medycyny Kleopatry Metrodory pt. O chorobach kobiet.
      • Piotr Wolski (Kraków), Antibalomenon. Dzieje mało znanego greckiego terminu medycznego w średniowiecznej Europie. Przyczynek do badań nad dziejami zamienników w dawnej medycynie.
      • Karolina Ekes (Warszawa), Zioła ciepłe i zimne oraz wilgotne i suche w XV-wiecznym poradniku, jak żyć zdrowo i przyjemnie.
      • Anna Lasek (Poznań), Michał Marian Skoczylas (Lublin), Opis flory Polski i jej leczniczego zastosowania w Historia naturalis.
      • 11.40–12.00 Przerwa na kawę

• 12.00–15.00 Sesja II
      • Kamila Utrata (Warszawa), „Widzę i dostrzegam co to za świat olbrzymi i jak mało z niego się wie”. Zielniki artystów – wybrane przykłady, ich forma oraz treść.
      • Dariusz Okoński (Bydgoszcz), „Herbarium”  ze zbiorów Apteki „Pod Łabędziem” – oddziału Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Studium przypadku.
      • Martyna Rumińska, Gabriela Sury, Katarzyna Sadowska (Bydgoszcz), Zioła zakonu krzyżackiego.
      • Aleksander Krzysztof Sitnik (Kraków), Apteki w klasztorach oo. Bernardynów.
      • Dorota Kamińska-Jones (Toruń), Zioła jako podstawowe produkty ajurwedyjskiej pielęgnacji twarzy utrzymującej zdrowie skóry.
      • Mikołaj Radomski (Słupsk), Miejscowy „kurandeiro” lub znachor-imigrant. Przykłady realizowania potrzeb zdrowotnych kolonistów polskich w Brazylii w ramach lecznictwa
        ludowego w pierwszym okresie osadnictwa
      • Piotr Makowski (Bydgoszcz), Zielarki i ich rośliny w świecie Kajko i Kokosza Janusza Christy.
      • 15.00–15.40 Przerwa na lunch

• 15.40–17.00 Sesja III
      • Joanna Medycka (Piła), „Rośliny w obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Krajnie i Pałukach” – wystawa czasowa w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Studium przypadku.
      • Dominika Raduńska-Pacholska (Bydgoszcz), Wykorzystanie surowców zielarskich i pszczelarskich w profilaktyce zdrowotnej seniorów w instytucjach kultury na przykładzie
        działań warsztatów edukacyjnych Apteki pod Łabędziem – oddziału Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
      • Antonina Kasprzak (Bydgoszcz), Dobre praktyki zielarskie – etyczne aspekty zbierania roślin w perspektywie muzealniczej.
      • Jadwiga Andrzejewska, Katarzyna Sadowska (Bydgoszcz), Surowce zielarskie z Ameryki Północnej na polskim rynku.
      • Dyskusja – 20 minut

Dzień II – 19 października (sobota)

• 10.00–12.20 Sesja IV
      • Jarosław Mikietyński (Bydgoszcz), Ogród Botaniczny Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych IHAR-PIB w Bydgoszczy
      • Gabriela Tomulik (Lublin), Miejsce uprawy a skład chemiczny wybranych roślin zielarskich.
      • Magdalena Walasek-Janusz (Lublin), Podagrycznik pospolity – pospolity chwast czy roślina lecznicza?
      • Tomasz Załuski, Iwona Paszek, Katarzyna Talarek (Bydgoszcz), Urzet barwierski Isatis tinctoria L. – bardzo rzadki w Polsce gatunek leczniczy.
      • Katarzyna Warchoł, Michał M. Skoczylas, Anna Irzmańska Hudziak (Lublin), Czy siemię lniane (Linum usitatissimum L.) może być korzystne u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS)?
      • Radosław Kanarkowski (Bydgoszcz), Leki pochodzenia roślinnego w terapii chorób nerwowo-mięśniowych
      • Podsumowanie konferencji

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: sem.historii.farmacji@wp.pl lub tel. 661 87 62 62

Miejsce obrad:
Apteka pod Łabędziem