Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
wykład „Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie – refleksje po 25 latach”

wykład „Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie – refleksje po 25 latach”

03.02.2023

Muzeum, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Piątek, 3 lutego 2023 r., godz. 17:00, 

Z cyklu „Wykłady do wystawy” zapraszamy na wykład prof. Beaty Kowalskiej (UJ) pt. „Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie – refleksje po 25 latach”.

Bliski Wschód – rejon niekończących się konfliktów, ścierających się fundamentalizmów. Śledząc te przygnębiające obrazy współczesności, warto pamiętać, że jest to także miejsce szczególne nie tylko w historii, ale i współczesności chrześcijaństwa, gdzie jak w soczewce odbijają się burzliwe dzieje teologicznych sporów, które doprowadziły do powstania znanej nam dzisiaj mozaiki kościołów. W chrześcijańskim pejzażu regionu dominują wspólnoty tradycji syryjskiej. Wspólnoty, które jako pierwsze przyjęły naukę Jezusa. Do dziś mówią jego językiem, po aramejsku. Kościoły te zachowały starożytną liturgię i przechowały pierwotnego ducha chrześcijaństwa, który pozwolił im przetrwać niezliczone tragedie, trudne do opisania cierpienia, zagłady całych parafii, by w tych trudnych czasach ciągle dawać świadectwo swojej wiary. Kiedyś społeczności te współtworzyły cywilizację, która stała się jednym z fundamentów Europy. Dziś potrzebują naszej pomocy i odruchu solidarności.

Fragment wypowiedzi ojca Jusufa Sabri Al-Maqdsi z parafii św. Józefa w Erbilu (Kurdyjski Region Autonomiczny w Iraku, grudzień 2009):

„Macie piękna historię, wielką cywilizację, wspaniałą dobroczynność. Dbacie o dziedzictwo kulturowe na całym świecie! My mamy bezcenne, stare manuskrypty. Wszyscy się nimi zachwycają. Ale co ze starymi wspólnotami?! A co z naszymi starymi Kościołami? Kościół Wschodu stanowi historię Kościoła Azji. Od Cypru po Indonezję. Ale tu nie chodzi tylko o historię, Wierzymy, że jako starożytne Kościoły i społeczności tworzymy jedną cywilizację. Unikalną część ludzkiej cywilizacji. Historię Ludu Bożego, który tyle razy płonął, a jego wierni składali w historii ogromną daninę krwi, by uchronić swoją wiarę. Idąc śladami naszych ojców, chroniliśmy najstarsze chrześcijaństwo. Zachód nie pamięta tego, zostawia nas samych”.

Beata Kowalska, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest współautorką książki pt. „Zapominani braci – ginący świat chrześcijan Bliskiego Wschodu”. W latach 1998-2000 prowadziła badania terenowe wśród najstarszych wspólnot chrześcijańskich w siedmiu krajach regionu.

Przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych. Została wyróżniona najważniejszą nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za dydaktykę – Pro Arte Docendi. Najważniejsze stypendia i wykłady zagraniczne: Cambridge University, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, American Centre for Oriental Research w Ammanie, New School for Social Research w Nowym Jorku, Rutgers University, Bufflo University.

Pełni funkcję Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ na kadencję 2020-2025. Członkini Honorowa Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2020–2024

Wstęp – 5 zł od osoby

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Wykłady są realizowane w ramach Festiwalu Sztuki Protonarodów i wystawy „Kurdystan. Oblicza trwania” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Partnera Głównego, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Komunikat

Wielkanoc w muzeum – godziny otwarcia

Informacja o sprzedaży online

Komunikat

Informacja o sprzedaży online

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Komunikat

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Kupuj i rezerwuj online

Bilety na wystawy czasowe oraz stałe, wydarzenia, wykłady i inne

Spotkania
w Muzeum

Spacery, spotkania kuratorskie, literackie, wykłady i więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK