Muzeum bez barier
Generic filters
Z wizytą u najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie

03.02.2023

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

3.02.2023. godz. 17.00

Prelekcja prof. Beaty Kowalskiej (UJ). Bliski Wschód – rejon niekończących się konfliktów, ścierających się fundamentalizmów. Śledząc te przygnębiające obrazy współczesności, warto pamiętać, że jest to także miejsce szczególne dla chrześcijaństwa, gdzie jak w soczewce odbijają się dzieje teologicznych sporów, które doprowadziły do powstania mozaiki kościołów. W chrześcijańskim pejzażu regionu dominują wspólnoty tradycji syryjskiej. Wspólnoty, które jako pierwsze przyjęły naukę Jezusa. Do dziś mówią jego językiem – po aramejsku. Kościoły te zachowały starożytną liturgię i pierwotnego ducha chrześcijaństwa, który pozwolił im przetrwać niezliczone tragedie, cierpienia i zagłady całych parafii. Kiedyś społeczności te współtworzyły cywilizację, która stała się jednym z fundamentów Europy. Dziś potrzebują naszej pomocy i odruchu solidarności.

Prof. Beata Kowalska jest współautorką książki „Zapominani braci – ginący świat chrześcijan Bliskiego Wschodu”. W latach 1998-2000 prowadziła badania terenowe wśród najstarszych wspólnot chrześcijańskich w siedmiu krajach regionu. Przedmiotem jej badań w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy programowej na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Prof. Kowalską wyróżniono najważniejszą nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za dydaktykę – Pro Arte Docendi. Pełni funkcję Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ. Zasiada także w Honorowej Radzie Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Wypożyczenia oraz kwerendy wstrzymane

Poszerzamy ekipę Muzeum!