Wydarzenie
Z cyklu: „Daleki Wschód bliżej nas” – wykład Wojciecha J. Nowaka: „Kimono, rzecz do noszenia”
06.05.2022
Wydarzenie
06.05.2022
6 maja (piątek) zapraszamy na wykład Wojciecha J. Nowaka: „Kimono, rzecz do noszenia”. Wykład zaprezentuje znaczenia, funkcje i różnorodności kimona oraz towarzyszących mu akcesoriów na przykładzie eksponatów z własnej kolekcji.
Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)
Z cyklu: „Daleki Wschód bliżej nas” – wykład Wojciecha J. Nowaka: „Kimono, rzecz do noszenia”
piątek, 6 maja 2022r., godz.18.00
wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł
Tradycyjny japoński strój nie zmienił się w kostium i nadal obecny jest w życiu mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca. Wykład Wojciecha Nowaka zaprezentuje znaczenia, funkcje i różnorodności kimona oraz towarzyszących mu akcesoriów na przykładzie eksponatów z własnej kolekcji. Prezentacja będzie składała się z części cyfrowej (historyczne, wizualne materiały źródłowe) oraz analogowej, podczas której będzie się można przyjrzeć oryginalnym, japońskim letnim kimonom męskim i damskim, kimonom na oficjalne okazje, ślubnej kurcie uchikake, narzutkom haori, brokatowym pasom obi i akcesoriom towarzyszącym.
Zajęcia poprowadzi Wojciech J. Nowak, japonista, tłumacz, bibliofil, pasjonat kulinariów. Asystent na japonistyce na toruńskim UMK. Stypendysta japońskiego ministerstwa edukacji (MEXT) i Fundacji Japońskiej. Prowadzi badania nad japońską literaturą przednowożytną, tłumaczy.
Dwie chętne osoby uczestniczące w wykładzie będą mogły ubrać kimono (jedna Uczestniczka i jeden Uczestnik zajęć)