Muzeum bez barier
Wpisz wyszukiwaną frazę
Generic filters
Z cyklu „Daleki Wschód bliżej nas” – wykład Adrianny Wosińskiej pt. „Lalki w kulturze japońskiej”, połączony z pokazem lalek z własnej kolekcji.

30.09.2022

O znaczeniu lalek japońskich, pasji ich kolekcjonowania i celebrowaniu Święta Lalek w Japonii, opowie Autorka opublikowanej w 2016 r. pierwszej w Polsce książki poświęconej japońskim lalkom pt. „Lalki japońskie dawniej i dziś”.

Lalki japońskie mają duszę. Towarzyszą Japończykom przez całe życie jako amulety chroniące, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Aby w pełni poznać ich znaczenie i symbolikę, trzeba niekiedy sięgnąć do japońskiej historii, mitologii i obyczajowości.

Dzieci w Japonii są obdarowywane lalkami przez swoich dziadków w trakcie pierwszego roku życia – dziewczynki przed 3 marca (święto hina matsuri), chłopcy przed 5 maja (święto tango no sekku). Lalki te są talizmanami ochronnymi, które wystawia się raz w roku w celu zebrania potencjalnych niebezpieczeństw.

Lalki dziewczęce hina towarzyszą dziewczynce od narodzin aż do śmierci. Nie przekazuje się ich nikomu, gdyż w pewnym sensie stanowią cząstkę właścicielki. Ze względu na ich magiczny charakter, lalek nie wyrzuca się w Japonii na śmietnik, a oddawane są do świątyni, gdzie poddaje się je swoistej kremacji.

Kiedy i gdzie:

30 września br. godz. 17:00

Gmach główny MOB – ul. Gdańska 4

Wstęp do muzeum – 1 zł/ os.

Ikona elementu graficznego w ramie Zobacz również

Poszerzamy ekipę Muzeum!

Poszerzamy ekipę Muzeum!

Nowa oferta edukacyjna do wystawy graficznej : Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman